Nosze przyszłości

19 stycznia 2008, Sprzęt ratowniczy, 2 komentarze

Czy zdażyło Ci się znosić pacjenta na krzesełku kardiologicznym z trzeciego czy czwartego piętra? Na dodatek ważącego jeszcze sporo powyżej 100 kg? Albo znosić poszkodowanego na miękkich noszach nie z parteru, przy okazji niosąc ze sobą defibrylator, plecak, ssak, zestaw do intubacji i może coś tam jeszcze? Jeśli tak, to wiesz, że do najlżejszych przepraw taka sytuacja nie należy, jeśli nie, to spróbuj sobie to wyobrazić. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości działanie w tego typu sytuacjach ułatwią nam będące narazie w fazie projektu nosze – Caterpillar Scoop.

Pierwszą wzmiankę o nich w polskich zasobach sieci znalazłem na forum ratmed.pl. Zainteresowany tematem rozpocząłem przeszukiwanie internetu i trafiłem na bloga poświęconego designowi, następnie dotarłem do źródła – pomysłodawcy i projektanta Caterpillar Scoop Mortena Wagenera.

Wielofunkcyjne cudo

Z informacji, zdjęć oraz rysunków wynika, że nosze posiadają wiele zalet.
Pierwsza z nich to łatwośc obsługi. Caterpillar Scoop umożliwiają zjechanie z pacjentem po schodach jednemu tylko ratownikowi. Drugi w tym czasie przykładowo może zająć się zniesieniem sprzętu.
Drugą ważną zaletą jest wielofunkcyjność noszy. Mogą one służyć jako nosze zwykłe, nosze podbierakowe (tzw. grabie), a także jako krzesełko kardiologiczne.
Zarówno dla pacjentów, jak i ratowników mają być one udogodnieniem. Chory ma się w nich czuć stabilnie, bezpiecznie, komfort ma polepszać możliwość regulacji kąta nachylenie oparcia do podłoża. Ratownicy natomiast dzięki możliwości zjeżdzania będą mniej obciążać swoje kręgosłupy i mięśnie.

Czy sprawdzą się w Polsce?

Nasuwa się pytanie, jak nosze Caterpillar Scoop zdadzą egzamin w naszym kraju. Nie brakuje u nas przecież w starych kamienicach wąskich klatek schodowych wraz z rozlatującymi się drewnianymi schodami.
Inną barierą dla Polaków może być zapewne cena, oczywiście nie znana jeszcze. Niemniej jednak pewnie nie każdą jednostkę systemu będzie stać na zakup kilku takich noszy.

Niestety nie znalazłem żadnej wzmianki o terminie rozpoczęcia produkcji.
Poniżej kilka zdjęć noszy Caterpillar Scoop:Wyświetlenia: 5 661

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: