(Nie)prawidłowa infografika nt. zawału serca

28 lipca 2011, Pierwsza pomoc, 3 komentarze

Ostatnio na Wykopie ktoś dodał odnośnik do infografiki przedstawiającej informacje o zawale mięśnia sercowego. Na pewno schemat dla wielu osób niezwiązanych zawodowo z medycyną okaże się przydatny i choć w niewielkim stopniu poszerzy ich wiedzę na temat schorzenia.

Niestety, informacje przedstawione nt. zawału serca na stronie RynekMedyczny.pl nie są w 100% zgodne z obowiązującymi zaleceniami (mowa oczywiście o pierwszej pomocy). Całość schematu możecie zobaczyć po kliknięciu na poniższą grafikę.

zawal-infografika

Zastrzeżenia tak naprawdę można mieć do zaproponowanej w schemacie pierwszej pomocy, a dokładniej rzecz ujmując przedstawionych leków i ułożenia poszkodowanego. Autor (autorzy?) proponuje, aby w ramach pierwszej pomocy w zawale serca wdrożyć następujące działanie:

W przypadku bólu o takich cechach musimy przyjąć podjęzykowo azotan: nitroglicerynę (0,5 mg) lub diazotan izosorbidu (10 mg). Należy się położyć, zaprzestać wysiłku fizycznego i poczekać na efekty przyjętych leków.

Osoby pracujące w zespołach ratownictwa medycznego na pewno przypomną sobie czytając powyższy fragment sytuacje, gdy byli wzywani do powikłań zażycia nitrogliceryny. Oczywistym dla nas, ratowników, jest, że nitrogliceryna nie może być podana w przypadku każdego podejrzenia zawału, a jej aplikację należy uzależnić również od parametrów życiowych pacjenta.

Aktualne zalecenia

Nt. zawału serca zapewne napiszę kiedyś osobny wpis, dziś natomiast tylko poprawka powyższego. Chorego zamiast w pozycji leżącej powinno się ułożyć (oczywiście dopóki jest przytomny:) w pozycji siedzącej lub półsiedzącej.

Nitrogliceryna, nie zagłębiając się w szczegóły, może być podana przy w miarę prawidłowym ciśnieniu tętniczym. Nie posiadając ciśnieniomierza pod ręką i podając nitroglicerynę przy niskim CTK, niestety można spowodować jego spadek do jeszcze niższych wartości i np. omdlenia.

Jedynym lekiem polecanym do podania w ramach pierwszej pomocy przy zawale serca jest kwas acetylosalicylowy* (zawarty w najpopularniejszej chyba u nas Polopirynie S) w dawce 160-325 mg, co odpowiada jednej tabletce. Chory powinien tabletkę popić niewielkim łykiem wody lub rozgryźć.

* Wytyczne resuscytacji 2010 Polskiej Rady Resuscytacji, s. 172Wyświetlenia: 6 354

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: