(Nie)prawidłowa infografika nt. zawału serca

28 lipca 2011, Pierwsza pomoc, 3 komentarze

Ostatnio na Wykopie ktoś dodał odnośnik do infografiki przedstawiającej informacje o zawale mięśnia sercowego. Na pewno schemat dla wielu osób niezwiązanych zawodowo z medycyną okaże się przydatny i choć w niewielkim stopniu poszerzy ich wiedzę na temat schorzenia.

Niestety, informacje przedstawione nt. zawału serca na stronie RynekMedyczny.pl nie są w 100% zgodne z obowiązującymi zaleceniami (mowa oczywiście o pierwszej pomocy). Całość schematu możecie zobaczyć po kliknięciu na poniższą grafikę.

zawal-infografika

Zastrzeżenia tak naprawdę można mieć do zaproponowanej w schemacie pierwszej pomocy, a dokładniej rzecz ujmując przedstawionych leków i ułożenia poszkodowanego. Autor (autorzy?) proponuje, aby w ramach pierwszej pomocy w zawale serca wdrożyć następujące działanie:

W przypadku bólu o takich cechach musimy przyjąć podjęzykowo azotan: nitroglicerynę (0,5 mg) lub diazotan izosorbidu (10 mg). Należy się położyć, zaprzestać wysiłku fizycznego i poczekać na efekty przyjętych leków.

Osoby pracujące w zespołach ratownictwa medycznego na pewno przypomną sobie czytając powyższy fragment sytuacje, gdy byli wzywani do powikłań zażycia nitrogliceryny. Oczywistym dla nas, ratowników, jest, że nitrogliceryna nie może być podana w przypadku każdego podejrzenia zawału, a jej aplikację należy uzależnić również od parametrów życiowych pacjenta.

Aktualne zalecenia

Nt. zawału serca zapewne napiszę kiedyś osobny wpis, dziś natomiast tylko poprawka powyższego. Chorego zamiast w pozycji leżącej powinno się ułożyć (oczywiście dopóki jest przytomny:) w pozycji siedzącej lub półsiedzącej.

Nitrogliceryna, nie zagłębiając się w szczegóły, może być podana przy w miarę prawidłowym ciśnieniu tętniczym. Nie posiadając ciśnieniomierza pod ręką i podając nitroglicerynę przy niskim CTK, niestety można spowodować jego spadek do jeszcze niższych wartości i np. omdlenia.

Jedynym lekiem polecanym do podania w ramach pierwszej pomocy przy zawale serca jest kwas acetylosalicylowy* (zawarty w najpopularniejszej chyba u nas Polopirynie S) w dawce 160-325 mg, co odpowiada jednej tabletce. Chory powinien tabletkę popić niewielkim łykiem wody lub rozgryźć.

* Wytyczne resuscytacji 2010 Polskiej Rady Resuscytacji, s. 172



Wyświetlenia: 8 348

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: