Nauka pierwszej pomocy w komunikacji miejskiej

10 lutego 2009, Edukacja, 4 komentarze

Jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy w odpowiednio szybkim czasie powtarzać chyba nie muszę. Pomysłów na zwiększenie świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie wiele nie ma, także każdy jeden nowy jest na wagę złota. Większość z inicjatyw jest bardzo udana, jak np. pokazy organizowane przy okazji różnych pikników oraz imprez masowych, czy szkolenia z pierwszej pomocy organizowane dla uczniów przez niektóre organizacje i firmy. Niestety czasami zdażają się też i małe niewypały. Jeden z takich miał miejsce jakiś czas temu w Krakowie, kiedy to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji na odwrocie swoich biletów okresowych umieściło schemat BLS (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) bazujący na standardach przedpotopowych.
Na ciekawy pomysł nauki pierwszej pomocy wpadli ostatnio toruńscy harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego.

Dzięki ich inicjatywie w autobusach pojawiły się już ulotki uczące pasażerów udzielania pierwszej pomocy. Znajduje się na nich schemat postępowania w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, czyli wtedy, kiedy kiedy pomoc poszkodowanemu potrzebna jest jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Pomysł doszedł do skutku dzięki pomocy Policji, która skontaktowała się z toruńskim Miejskim Zakładem Komunikacji oraz prywatnym podmiejskim przewoźnikiem – firmą Veolia.
Swój wkład w całą akcję ma także firma Świat Reklamy, która oferując swoją pomoc wydrukowała bezpłatnie 700 ulotek.

Podobny pomysł rodzi się w Krakowie, w którym niedawno zamontowano kilkanaście automatycznych defibrylatorów. Tutaj także do szerzenia informacji o pierwszej pomocy ma być wykorzystane MPK, jednak pasażerowie mieliby oglądać nie ulotki a spoty telewizyjne emitowane w autobusach i tramwajach. Miałyby one skupiać uwagę podróżnych głównie na sposobie wykorzystania AED, z istnienia których mało który mieszkaniec zdaje sobie sprawę.

A Wy, macie jakieś pomysły na zwiększenie świadomości ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy? Jeśli tak, to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach:-).

źródło:
Gazeta.pl Kraków
Rynek ZdrowiaWyświetlenia: 1 881

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: