Nauka pierwszej pomocy w komunikacji miejskiej

10 lutego 2009, Edukacja, 4 komentarze

Jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy w odpowiednio szybkim czasie powtarzać chyba nie muszę. Pomysłów na zwiększenie świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie wiele nie ma, także każdy jeden nowy jest na wagę złota. Większość z inicjatyw jest bardzo udana, jak np. pokazy organizowane przy okazji różnych pikników oraz imprez masowych, czy szkolenia z pierwszej pomocy organizowane dla uczniów przez niektóre organizacje i firmy. Niestety czasami zdażają się też i małe niewypały. Jeden z takich miał miejsce jakiś czas temu w Krakowie, kiedy to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji na odwrocie swoich biletów okresowych umieściło schemat BLS (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) bazujący na standardach przedpotopowych.
Na ciekawy pomysł nauki pierwszej pomocy wpadli ostatnio toruńscy harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego.

Dzięki ich inicjatywie w autobusach pojawiły się już ulotki uczące pasażerów udzielania pierwszej pomocy. Znajduje się na nich schemat postępowania w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, czyli wtedy, kiedy kiedy pomoc poszkodowanemu potrzebna jest jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Pomysł doszedł do skutku dzięki pomocy Policji, która skontaktowała się z toruńskim Miejskim Zakładem Komunikacji oraz prywatnym podmiejskim przewoźnikiem – firmą Veolia.
Swój wkład w całą akcję ma także firma Świat Reklamy, która oferując swoją pomoc wydrukowała bezpłatnie 700 ulotek.

Podobny pomysł rodzi się w Krakowie, w którym niedawno zamontowano kilkanaście automatycznych defibrylatorów. Tutaj także do szerzenia informacji o pierwszej pomocy ma być wykorzystane MPK, jednak pasażerowie mieliby oglądać nie ulotki a spoty telewizyjne emitowane w autobusach i tramwajach. Miałyby one skupiać uwagę podróżnych głównie na sposobie wykorzystania AED, z istnienia których mało który mieszkaniec zdaje sobie sprawę.

A Wy, macie jakieś pomysły na zwiększenie świadomości ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy? Jeśli tak, to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach:-).

źródło:
Gazeta.pl Kraków
Rynek Zdrowia



Wyświetlenia: 2 029

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: