Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym w Raciborzu – relacja cz.2

7 lipca 2010, Media oraz Ratownictwo, Komentarze (0)

Drugi dzień V Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym w Raciborzu zakończył się później, niż mogłoby to wynikać z pierwszej części mojej relacji. Otóż jeszcze przed północą rozpoczęło się nocne zadanie, przygotowane z pomocą strażaków z OSP Siedliska w gminie Kuźnia Raciborska.

Powrót z dyskoteki – zadanie 4.

Zespoły ratownictwa medycznego otrzymywały wezwanie do wypadku samochodowego, w którym poszkodowanych zostało kilka osób. Konkurencja zorganizowała była w lesie, w zupełnych ciemnościach. Po przybyciu na miejsce ratownicy zastawali przewróconą na bok furgonetkę z kilkoma osobami rannymi w środku oraz strażaków zabezpieczających miejsce wypadku i uruchamiających oświetlenie. Konieczne było sprawdzenie drugiego z samochodów, który nie dla wszystkich od razu był zauważalny (kilkanaście metrów dalej w głąb lasu) i wykonanie segregacji medycznej. Po upływie ok. 5 min. zadania strażacy włączali oświetlenie miejsca zdarzenia, równocześnie do grona osób poszkodowanych dołączały dwie osoby – młody chłopak niosący na rękach nieprzytomną dziewczynę.

[nggallery id=15]

Dzień 3

Kolejny dzień zadań rozpoczął się w dogodniejszych dla zawodników warunkach atmosferycznych, jednak organizatorzy – pogotowie ratunkowe z Raciborza – przygotowani byli na kolejne załamanie pogody.

Remont – zadanie 5.

Ratownicy zostali wezwani do poszkodowanego, który w trakcie prac na wysokości został ukąszony przez rój os. Na miejscu okazuje się, iż jest on alergikiem i doszło u niego do wstrząsu anafilaktycznego. Pomimo szybkiego podania adrenaliny u poszkodowanego dochodzi do niewydolności oddechowej. Ciężki obrzęk dróg oddechowych wymaga udrożnienia poprzez wykonanie konikopunkcji. Zabieg zespoły wykonują na fantomie, w zależności od wyposażenia: gotowym zestawem do konikopunkcji lub wenflonem.

Piknik – zadanie 6.

Zespół ratownictwa medycznego otrzymał zgłoszenie od policji o rannej w wyniku próby gwałtu. Konkurencja rozgrywana była nad akwenem wodnym w Roszkowie. Na miejscu wezwania obecny był radiowóz policji z zatrzymanym podejrzanym, nietrzeźwy chłopak oraz pobita dziewczyna. Jak się okazywało, nie tylko ona potrzebowała pomocy, gdyż w trakcie konkurencji przytomność tracił sprawca gwałtu będący w radiowozie – początkowo pobudzony i agresywny nagle cichł. Ratownicy musieli zwrócić na ten fakt uwagę i rozpoznać u poszkodowanego hipoglikemię.

Pestka – zadanie 7.

Ostatnie zgłoszenie na Mistrzostwach Śląska w Ratownictwie Medycznym ratownicy dostawali do niemowlęcia z problemami oddechowymi. Na miejscu zastawali matkę trzymającą dziecko na rękach a wykonywanie działań utrudniał w pewnym momencie powracający do domu pijany ojciec dziecka. Scenariusz zadania można uznać za nietypowy, gdyż należało przypadek zaklasyfikować do kategorii „ładuj i jedź”. Każda czynność wykonana przy dziecku, nawet najprostsze badanie, powodowała natychmiastowe pogorszenie oddechu i w konsekwencji nagłe zatrzymanie krążenia. Konieczne było rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i, po raz kolejny w tym dniu, wykonanie konikopunkcji.

[nggallery id=16]

Dzień 4

Ostatni dzień V Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym rozpoczęła parada karetek, która w strugach ulewnego deszczu przejechała ulicami Raciborza. Kolumna karetek wystartowała spod placówki organizatora mistrzostw – Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka i dojechała do placu parkingowego przy ulicy Armii Krajowej. Tam nastąpiło oficjalne zakończenie mistrzostw, ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców.
W pierwszej kolejności nagrodzeni pucharami zostali zwycięzcy poszczególnych zadań oraz dodatkowymi nagrodami rzeczowymi wygrani w konkurencji nocnej i sprawnościowej: odpowiednio zestawem do Triage’u i stołem do gry w piłkarzyki. I w tym miejscu należy pochwalić organizatorów ze względu na różnorodność nagród dla zespołów z czołówki klasyfikacji generalnej. Jak powiedział szef raciborskiego pogotowia dr Piotr Sokołowski, zawodnicy otrzymali indywidualne nagrody, żeby im „szef pogotowia ich nie zabrał”. Wśród nich znalazły się aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP4, nawigacje GPS, kuchenka mikrofalowa, lodówka, telewizor. Wśród nagród medycznych znalazł się worek samorozprężalny, deski ortopedyczne. Zdobywcy 1. miejsca otrzymali dodatkowo od sponsora – firmy Nitzsche – komplety odzieży o wartości 1200 zł.

[nggallery id=17]

W tym miejscu pragnę podziękować organizatorom, Pogotowiu Ratunkowemu w Raciborzu przy Szpitalu Rejonowym im. dr Józefa Rostka, za zaproszenie mnie, jako autora bloga ratowniczy.net, do objęcia patronatem medialnym V Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym. W szczególności dziękuję Łukaszowi Mądremu i Mariuszowi Cichoniowi, dzięki którym miałem możliwość przyglądania się działaniom zawodników oraz organizacji tak dużego przedsięwzięcia.Wyświetlenia: 3 152

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: