Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym w Raciborzu – relacja cz.1

3 lipca 2010, Media oraz Ratownictwo, Komentarze (1)

Od mojego pobytu na Mistrzostwach Śląska organizowanych przez Raciborskie Pogotowie Ratunkowe minęła już dłuższa chwila, pora więc na zdanie Wam relacji z tego, czego byłem świadkiem. Niniejszą relację z zawodów postanowiłem podzielić na trzy oddzielne wpisy, z racji obszerności materiału. W części pierwszej – dzisiejszej, przedstawię Wam wszystko to, co wydarzyło się w ciągu dwóch pierwszych dni mistrzostw. Druga część będzie zawierać opis kolejnych dwóch dni zawodów a trzecia materiały wideo, które udało mi się zarejestrować. Zapraszam do lektury!

Dzień 1

W czwartkowe popołudnie o godzinie 17.00 13 maja 2010 rozpoczęły się V Otwarte Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym. Inauguracja miała miejsce w Domu Strzeleckim Rafako przy ul. Łąkowej w Raciborzu. Oficjalne otwarcie poprowadzili dr Piotr Sokołowski, kierownik pogotowia ratunkowego w Raciborzu oraz Beata Wysoczańska-Skroban, pielęgniarka ze Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka. Na otwarciu Mistrzostw Śląska stawiła się większość startujących w nich drużyn (oprócz ekipy z Ukrainy, która nie zdążyła niestety dojechać na czas). Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu przedstawicieli władz rejonu, organizacji i związków, którzy podczas swoich przemówień witali uczestników i zagrzewali ich do walki.

Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw ogłosił starosta raciborski Adam Hajduk. Przekonywał on, iż pomimo tego, że dotychczas mistrzostwa w ratownictwie organizowały tylko większe miasta, to Racibórz da sobie radę. Wicewojewoda Śląska Stanisław Dąbrowa życzył ratownikom, aby „codziennie z zawodów o życie ludzkie wychodzili zwycięsko”. Dyrektor Szpitala im. dr. Józefa Rostka Ryszard Rudnik w swoim przemówieniu serdecznie dziękował ratownikom z pogotowia w Raciborzu za ogromne chęci i niesamowity wkład pracy, jaki włożyli w organizację zawodów:

Przekonali mnie i myślę, że była to słuszna decyzja, dlatego chciałem im serdecznie podziękować bo myślę, że włożyli w to dużo trudu, dużo wysiłku, poświęcając swój czas w większości prywatny.

Małgorzata Popławska, prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ przypomniała, że Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym stanowią pierwsze tegoroczne eliminacje do Mistrzostw Polski. Kolejne będą miały miejsce (na ten moment już się odbyły) w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu, a ich zwycięzcy wezmą także udział w Mistrzostwach Europy w Ratownictwie Medycznym organizowanych w Olsztynie na przełomie sierpnia i września br. Otwarciu mistrzostw towarzyszyły także występy artystyczne podopiecznych Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” oraz wystawa sprzętu ratowniczego na stoisku magazynu „Na ratunek” wydawnictwa ELAMED.

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła odprawa załóg. W trakcie jej trwania komandor mistrzostw Łukasz Mądry przedstawił zespołom ratownictwa medycznego harmonogram oraz zasady obowiązujące podczas mistrzostw i rozwiązywania zadań.

[nggallery id=13]

Dzień 2

Drugi dzień Mistrzostw a pierwszy z konkurencjami przywitał zawodników i organizatorów wyjątkowo niesprzyjającą aurą. Z nieba spadały hektolitry deszczu, co mogło tylko utrudnić tym pierwszym realizację zadań. Z tego też powodu lokalizacja jednego z nich, pierwotnie zaplanowana w parku, została natychmiastowo przeniesiona do pobliskiej siedziby straży miejskiej.

Strzały o poranku – zadanie 1.

Zespół ratownictwa medycznego został wezwany nad ranem przez kobietę, która za oknem usłyszała głośny huk wystrzału. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że młoda kobieta wracała ze swoim bratem z dyskoteki. W pobliżu ktoś wystrzelił petardę i na dźwięk jej wybuchu chłopak upadł na ziemię i zaczął się dziwnie zachowywać. Mężczyzna jest nieświadomy, pojękuje, jest niespokojny, wije się jakby z bólu, chwytając się za klatkę piersiową. Z dobrze zebranego wywiadu od dziewczyny może wyniknąć, że jej brat codziennie imprezuje, wraca do domu rano i może zażywać środki odurzające. W trakcie wykonywania zadania nagle dochodzi do u poszkodowanego do nagłego zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór i konieczne jest rozpoczęcie resuscytacji.

Tor przeszkód – zadanie 2.

Kolejne zadanie, z którym musieli się zmierzyć zawodnicy, polegało na przebyciu toru przeszkód zlokalizowanego na brzegu Odry. Punktowane było oczywiście pokonanie całości toru w jak najkrótszym możliwym czasie.

Drzewo – zadanie 3.

Na ostatnie tego dnia zadanie ratownicy musieli przejechać kilkanaście kilometrów z Raciborza do miejscowości Krzanowice. Zespół ratownictwa medycznego został wezwany na miejsce wycinki drzew. Podczas ścinania jednego z nich pracownik zasłabł a ścięta gałąź uderzyła drugiego z nich w głowę. W zadaniu konieczne było zadbanie o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia oraz poprawne rozpoznanie stanu dwóch poszkodowanych. Mężczyźnie uderzonemu przez gałąź należało zaopatrzyć izolowany uraz głowy. U drugiego poszkodowanego natomiast konieczne było rozpoznanie zawału mięśnia sercowego i jak najszybsze wdrożenie prawidłowego postępowania. Niestety nawet pomimo szybkiej diagnozy ratowniczej u mężczyzny dochodziło do zatrzymania akcji serca.

[nggallery id=14]



Wyświetlenia: 2 671

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: