Kierowco, znasz swoją apteczkę?

25 lutego 2008, Wydarzenia, 13 komentarzy

Apteczka samochodowa, mogłoby się wydawać, jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Nasze prawo jednak nie wymaga od kierowców posiadania jej, jedynie zaleca. Co to powoduje u naszych kierowców? Niektórzy, związani w jakiś sposób z medycyną lub też będący po kursach pierwszej pomocy, posiadają apteczki dobrze wyposażone, spełniające swoją rolę w ewentualnej potrzebie.

Część kierowców nie posiada apteczek w ogóle. Większość jednak apteczki samochodowe ma, jednak zakupione w supermarkecie lub też na stacji benzynowej, których wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. W takowych bardzo często sprzęt potrzebny na miejscu wypadku, jak rękawiczki lateksowe, jałowe opatrunki i bandaże zastąpiony jest rękawiczkami foliowymi, watą i plasterkami, które mogą się przydać co najwyżej przy zranieniu palca.

Uwaga za zachodnią granicą

Z problemem polskich kierowców postanowili się rozprawić Niemcy. Jak podaje Gazeta Wyborcza, wjeżdżając do Niemiec bardzo szybko możemy się spodziewać kontroli policji, nastawionej między innymi na sprawdzenie wyposażenia naszej apteczki. Jeśli jej zawartość nie będzie spełniać normy DIN-13164-B, mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Co więcej, według gazety nawet zbyt krótkie nożyczki (!) mogą nam przysporzyć kłopotów. Tak więc kierowco, wybierając się na zachód pamiętaj by sprawdzić co jest w Twojej apteczce i czy w ogóle ją masz. Poniżej przedstawione rzeczy MUSZĄ być na jej wyposażeniu:

1 opatrunek indywidualny typu G
osiem opakowań plastrów 10 na 6 cm
plaster 5 na 2,5 cm
dwie opaski elastyczne (6 cm)
3 opaski elastyczne (8 cm)
dwie chusty opatrunkowe 40 na 60 cm
jedna chusta opatrunkowa 60 na 80 cm
trzy kompresy 10 na 10 cm
trzy opatrunki indywidualne typu M
dwie chusty trójkątne
nożyczki (długość 14,5 cm)
cztery pary rękawiczek jednorazowych
jeden koc ratunkowy (czyli folia termiczna) 160 na 210 cm
instrukcja udzielania pierwszej pomocy
ustnik do sztucznego oddychania.



Wyświetlenia: 5 725

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: