Jet Suit Paramedic – latający ratownik już w Anglii!

30 września 2020, Sprzęt ratowniczy, Komentarze (0)

Co przyniesie przyszłość w ratownictwie? Tego możemy się domyślać, choć każdego roku w branży medycznej pojawiają się tak przełomowe wynalazki i nowości technologiczne, że stwierdzić mogę jedno: przyszłość dzieje się już teraz, na naszych oczach! Kolejną nowinką testowaną na ratunkowym rynku jest…kombinezon odrzutowy!

Ale że co? Już piszę! W górzystym obszarze w północno-zachodniej Anglii w minionych dniach odbył się pierwszy test odrzutowego kombinezonu, który w przyszłości może być wykorzystywany podczas akcji ratunkowych w trudno dostępnym terenie. Wynika on ze współpracy organizacji Great North Air Ambulance Service z technologiczną firmą Gravity Industries.

Wspomniany Jet Suit to system bazujący na pięciu mini silnikach odrzutowych. Jeden z nich wbudowany jest w „plecak” ubierany przez ratownika a cztery pozostałe zlokalizowane są na przedramionach – po dwa na każdym.

We wspomnianym teście, symulowanym wypadku w warunkach górskich, ratownik spod pojazdu ratunkowego dociera do poszkodowanej w ciągu 90 sekund. Ten sam dystans pieszo zająłby ratownikowi około 25 minut. Zresztą…zobaczcie film poniżej:

Oczywistym jest dla mnie, że ewentualne uruchomienie codziennych dyżurów Jet Suit Paramedic nigdy nie zastąpi pełnego działania zespołu ratowniczego w standardzie ALS. Ratownik w latającym kombinezonie nigdy (chyba!) nie będzie mieć możliwości chociażby transportu pacjenta. Jednak.

Dobrze wiemy z łańcucha przeżycia, że z perspektywy poszkodowanego oraz jego układu krążeniowego i oddechowego, w nagłym zdarzeniu najcenniejsze są pierwsze minuty. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej ale i trochę bardziej przyziemnie: zatamowanie masywnego krwotoku lub też podaż adrenaliny we wstrząsie anafilaktycznym – liczy się każda sekunda!

Z jednej więc strony nowoczesna technologia może służyć wsparciem w ratowaniu życia a z drugiej zdrowia. Wielu poszkodowanych w warunkach trudnodostępnych może nie być w bezpośrednim zagrożeniu śmiercią lecz „po prostu” cierpieć w wyniku obniesionych obrażeń, o czym wspomniał Andy Mawson, dyrektor operacyjny i paramedyk GNAAS:

„Uważamy, że technologia ta mogłaby umożliwić naszemu zespołowi dotarcie do niektórych pacjentów znacznie szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. W wielu przypadkach złagodziłoby to cierpienie pacjenta. W niektórych przypadkach uratowałoby to im życie ”.

Dla zainteresowanych parametrami technicznymi poniżej informacja od producenta, firmy Gravity Industries.

Dane techniczne Jet Suit

Moc: 1050 bhp
Liczba turbin: 5
RPM (obroty na minutę): 120 000
Paliwo: Jet A1 lub Diesel
Masa bez paliwa: 27kg
Czas lotu: 5-10 minut
Aktualny rekord prędkości: 85 mph (136 km/h)

Warto wspomnieć na koniec o ciekawostce. Brytyjska organizacja Great North Air Ambulance Service od momentu zawiązania na początku lat 90. ubiegłego stulecia działa na bazie dobrowolnych składek społecznych. Aktualnie GNAAS dysponuje dwoma bazami stałymi oraz jedną wysuniętą bez stałej obsady, na Newcastle International Airport.

źródła
The jet suit paramedic – informacja prasowa
Jet Suit – Great North Air Ambulance Service
źródło grafiki YouTube Gravity Industries



Wyświetlenia: 2 775

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: