Jeśli nie ratownictwo, to…

7 maja 2011, Ratownictwo, 17 komentarzy

Ratownictwo jest jedną z setek, jeśli nie tysięcy branż, w której można pracować. Zawód ratownika medycznego jest pasjonujący, uzależniający, dla wielu to coś więcej niż praca – niektórzy określają go nawet stylem życia.

Rynek ratowników medycznych rozrasta się w zastraszającym tempie. Powstają nowe szkoły kształcące ratowników, kolejne uczelnie medyczne umożliwiają studiowanie ratownictwa medycznego na swoich wydziałach. Coraz więcej osób chce zostać pracownikami pogotowia ratunkowego, a w branży padają czasami stwierdzenia, że po prostu „ratownictwo zrobiło się modne”.

Jakiś czas temu pisałem, jakie są możliwości pracy dla ratowników, dzisiaj natomiast chciałbym poruszyć bardziej odległy temat.

Wiele osób nie wyobraża sobie innej pracy, niż ta w zespole ratownictwa medycznego. Wykonywania innych czynności, obowiązków, innego trybu czy stylu działań. Z reguły (takie odnoszę wrażenie) osoby pracujące w standardowym, a częściej w większym niż etatowy, wymiarze godzin, nie rozpatrują możliwości pracy w innym zawodzie.

A przecież założę się, że każdy z Was kiedyś rozważał przeróżne ścieżki kariery zawodowej. I nie chodzi mi w tym miejscu o wybujałe dziecinne marzenia, kiedy ktoś chciał być piłkarzem, strażakiem, modelką, księżniczką albo policjantem. Mówię o normalnych rozmyśleniach, które pojawiają się już (bo nie ma innego wyjścia) w okresie edukacji w szkole średniej.

Jeśli nie ratownictwo...to może turystyka?

Na pewno pamiętacie, kim w tamtym okresie chcieliście zostać. Ja na przykład planowałem swoją przyszłość związać z branżą turystyczną. Ten plan nie wypalił ale zrealizowałem częściowo inny, pozwalający mi na „oderwanie” się czasami na chwilę od bezpośredniej pracy z pacjentami.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Jestem ciekaw, jak Wy widzieliście siebie w przyszłości. Czy zakładaliście od samego początku edukacji, że będziecie ratownikami? Jeśli nie, to jaki zawód chcieliście wykonywać?

I najważniejsze prawdopodobnie pytanie, które mi się nasuwa: czy widzicie jeszcze szansę na to, żeby zmienić kiedyś formę pracy, zawód (np. na mniej niebezpieczny lub dający lepsze wynagrodzenie)?Wyświetlenia: 3 799

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: