Impuls Życia czyli AED w Krakowie

17 grudnia 2008, Pierwsza pomoc oraz Wydarzenia, 19 komentarzy

aed-symbol„Impuls Życia” jest krakowskim programem mającym na celu stworzenie publicznego dostępu do AED, czyli Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych. Jego pomysłodawcą oraz inicjatorem jest krakowski radny miejski Jerzy Woźniakiewicz.

Niecały rok trwało opracowanie oraz wdrożenie projektu w życie. Pierwsze spotkanie zespołu powołanego do realizacji „Impulsu Życia” odbyło się w styczniu tego roku, a wczoraj, 15 grudnia, defibrylator AED został zamontowany w budynku wystawowo-informacyjnym Wyspiański 2000.
Wybór lokalizacji dla pierwszego AED nie był przypadkowy. Został on umiejscowiony przy Drodze Królewskiej, którą to codziennie przemierza tysiące mieszkańców i turystów.

Jedno AED w kilkumilionowym mieście to jednak za mało. Dlatego też, jeszcze w tym roku przed świętami na ulice Krakowa ma trafić kolejnych 18 defibrylatorów. One także mają być umieszczone w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ludzi. I tak AED pojawią się w porcie lotniczym Kraków-Balice, na dworcu autobusowym i kolejowym, w sądzie, urzędzie skarbowym, urzędzie miasta oraz Bazylice Mariackiej.
Według Andrzeja Bohosiewicza, dyrektora Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, dotychczasowe działania nie będą ostatnimi, mającymi na celu poprawę przeżywalności osób w stanie nagłego zatrzymania krążenia:

Chcemy zainspirować zarządców m.in. krakowskich instytucji, centrów handlowych, aby również w swoich obiektach montowali urządzenia sieci „Impuls Życia”. Oczywiście, rozpowszechnienie defibrylatorów w żadnym przypadku nie zastępuje interwencji pogotowia ratunkowego. Pierwszym działaniem w nagłym przypadku musi być wezwanie karetki. Jednak podczas oczekiwania na jej przyjazd, możemy ratować potrzebującego przy użyciu defibrylatora.

Defibrylatory AED w Krakowie - Impuls Życia

Czym jest AED

AED (Automated External Defibrillator) jest to automatyczny defibrylator zewnętrzny.
Zadaniem defibrylatora jest wykonanie wyładowania elektrycznego w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca, czyli prościej mówiąc – swoisty „restart” niesprawnego serca.

Defibrylatory manualne stosowane są przez wykwalifikowany personel medyczny, wyładowanie dokonywane jest po rozpoznaniu przez personel tzw. „rytmu defibrylacyjnego”. Automatyczny defibrylator odróżnia od manualnego (stosowanego w karetkach pogotowia i szpitalach) to, iż wyładowanie elektryczne następuje tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia u osoby poszkodowanej migotania komór. Innymi słowy, defibrylator AED zadziała tylko gdy jest taka potrzeba oraz nie ma możliwości pomylić się, czyli wykonać wyładowania u osoby z prawidłową akcją serca. Jest po prostu bezpieczny.

Dodać należy także, iż korzystanie z automatycznego defibrylatora nie jest sprawą skomplikowaną. AED wydaje polecenia głosowe, przeprowadzając osobę udzielającą pierwszej pomocy przez całą procedurę, krok po kroku, co zapewnia bezpieczeństwo osobie ratowanej jak i obsługującej urządzenie.

Znaczenie wczesnej defibrylacji

Na koniec warto podkreślić jeszcze, dlaczego szeroki, publiczny dostęp do AED ma ogromne znaczenie.
Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w krajach Europy. Badania wykazały, że najczęstszą przyczyną wystąpienia NZK jest migotanie komór wykrywane u ok. 40% osób podczas pierwszej analizy rytmu. Zakłada się jednak, że ilość tych przypadków może być dużo wyższa, jednak do czasu dotarcia służb ratowniczych rytm serca poszkodowanego przekształca się w asystolię, czyli linię zbliżoną do płaskiej, izoelektrycznej (która to rokuje gorzej i w której nie wykonuje się defibrylacji).

Z każdą upływającą minutą od czasu wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia szanse poszkodowanego na przeżycie spadają o 10-15%. Czas jest nieubłagany, więc po około 10 minutach trwania NZK człowiek nie ma praktycznie żadnych szans na przeżycie.
Dzięki wykorzystaniu AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego, stwarzamy osobie poszkodowanej możliwość przeżycia. Podjęcie wczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z defibrylacją zwiększa częstość przeżycia człowiek o 49-75%.

więcej informacji:
Automatyczna Defibrylacja Zewnętrzna
Wytyczne 2005 Polskiej Rady Resuscytacji



Wyświetlenia: 5 449

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: