II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w RM – dzień 2

30 maja 2011, Wydarzenia, 6 komentarzy

Drugi dzień II Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym także rozpoczął się w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym CM-UJ. Przed rozwiązywaniem zadań medycznych uczestnicy zawodów mieli okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów, poprowadzonych przez znanych w branży specjalistów.

Pierwszy z nich i dłuższy, nt. segregacji medycznej, poprowadził Piotr Sowizdraniuk, ratownik medyczny i wykładowca Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, wielokrotny zwycięzca Mistrzostw Polski w ratownictwie. W drugiej prelekcji natomiast Marek Dąbrowski, ratownik medyczny i przedstawiciel firmy Reago, przedstawił zarys ratownictwa taktycznego. Po zakończeniu części edukacyjnej zawodnicy zostali skierowani w trzy części centrum Krakowa, gdzie już czekały na nich zadania medyczne i pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy.

W tym miejscu nadmienię jedynie, że dokładniejsze opisy zadań wraz z krótkimi relacjami wideo zostaną opublikowane w osobnym artykule w najbliższym czasie.

Zadania dzienne

Pierwsze z zadań rozgrywane było w tym samym budynku, gdzie odbył się chwilę wcześniej wykład, przy ulicy Łazarza 16. Zespół otrzymywał wezwanie do uczennicy z bardzo silnymi bólami brzucha. Na miejscu okazywało się, ku zaskoczeniu wielu zawodników i samej poszkodowanej, że u pacjentki rozpoczęła się akcja porodowa. Niezbędne było w tym zadaniu odebranie porodu oraz wdrożenie zaawansowanych zabiegów ratujących życie u noworodka, który urodził się w ciężkiej zamartwicy.

Do rozwiązania drugiego z zadań zawodnicy musieli się udać do Ogrodu Botanicznego UJ przy ulicy Kopernika. Tam na ich pomoc oczekiwał pacjent będący na pierwszej randce z dziewczyną. Szybki wywiad i ocena stanu poszkodowanego, a także prawidłowa farmakoterapia, pozwalały na poprawę stanu zdrowia pacjenta będącego w ciężkim wstrząsie anafilaktycznym.

Trzecie z zadań zostało przygotowane na płycie Małego Rynku, która w piątek przez palące słońce była rozgrzana do czerwoności. U pacjenta należało rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie częstoskurczu komorowego i oczywiście wdrożyć prawidłowy schemat ALS.

Po zakończeniu zadań dziennych drugiego dnia, uczestnicy zawodów mieli kilka godzin na odpoczynek, regenerację sił i przygotowanie się do zadań nocnych. Te rozpoczęły się około godziny 21 w podkrakowskim Kryspinowie nad zalewem. Po raz kolejny na zawodników czekały trzy sytuacje symulowane. Całość działań utrudniała wszechobecna ciemność (zadania przygotowane zostały z dala od jakichkolwiek źródeł światła) oraz okresowo padający deszcz, który dla 3 ostatnich zespołów przekształcił się w niesamowitą burzę.

Zadania nocne

W pierwszym zadaniu nocnym zespoły otrzymywały wezwanie do wypadku drogowego, w którym poszkodowanym był kierowca ciężarówki (on sam wzywał karetkę, na miejscu zdarzenia nie było żadnych świadków). U pacjenta należało rozpoznać krwotok wewnętrzny i wstrząs, oraz w bezpieczny sposób ewakuować go na desce ortopedycznej z kabiny pojazdu.

Na następnym zadaniu uczestnicy zostali wezwani przez jedną z uczestniczek imprezy do swojego kolegi/koleżanki, który stracił przytomność. Na miejscu wezwania zespoły zastawali pobudzonego pacjenta pod wpływem alkoholu, u którego należało rozpoznać przedawkowanie amfetaminy. Wykonanie zadania utrudniały uczestniczki libacji, które pozostawiane bez opieki nawet podkradały sprzęt medyczny zespołu.

Ostatnie nocne zadanie, w środku lasu. Zespół zostaje wezwany przez myśliwego, który znalazł powieszonego człowieka. U tego drugiego należało stwierdzić pewne oznaki śmierci i odstąpić od wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Pomocy wymagał natomiast myśliwy – w wyniku zaistniałej sytuacji doszło u niego do ostrego zawału mięśnia sercowego.

Poniżej możecie zobaczyć część zdjęć z dnia drugiego zawodów – więcej zdjęć jest dostępnych na fanpage na facebooku.

Galeria zdjęć

[nggallery id=24]

Autorem części zdjęć jest Katarzyna Gancarczyk, której dziękuję za ich udostępnienie.



Wyświetlenia: 1 930

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: