II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w RM – dzień 2
Drugi dzień II Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym także rozpoczął się w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym CM-UJ. Przed rozwiązywaniem zadań medycznych uczestnicy zawodów mieli okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów, poprowadzonych przez znanych w branży specjalistów.
Pierwszy z nich i dłuższy, nt. segregacji medycznej, poprowadził Piotr Sowizdraniuk, ratownik medyczny i wykładowca Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, wielokrotny zwycięzca Mistrzostw Polski w ratownictwie. W drugiej prelekcji natomiast Marek Dąbrowski, ratownik medyczny i przedstawiciel firmy Reago, przedstawił zarys ratownictwa taktycznego. Po zakończeniu części edukacyjnej zawodnicy zostali skierowani w trzy części centrum Krakowa, gdzie już czekały na nich zadania medyczne i pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy.
W tym miejscu nadmienię jedynie, że dokładniejsze opisy zadań wraz z krótkimi relacjami wideo zostaną opublikowane w osobnym artykule w najbliższym czasie.
Zadania dzienne
Pierwsze z zadań rozgrywane było w tym samym budynku, gdzie odbył się chwilę wcześniej wykład, przy ulicy Łazarza 16. Zespół otrzymywał wezwanie do uczennicy z bardzo silnymi bólami brzucha. Na miejscu okazywało się, ku zaskoczeniu wielu zawodników i samej poszkodowanej, że u pacjentki rozpoczęła się akcja porodowa. Niezbędne było w tym zadaniu odebranie porodu oraz wdrożenie zaawansowanych zabiegów ratujących życie u noworodka, który urodził się w ciężkiej zamartwicy.
Do rozwiązania drugiego z zadań zawodnicy musieli się udać do Ogrodu Botanicznego UJ przy ulicy Kopernika. Tam na ich pomoc oczekiwał pacjent będący na pierwszej randce z dziewczyną. Szybki wywiad i ocena stanu poszkodowanego, a także prawidłowa farmakoterapia, pozwalały na poprawę stanu zdrowia pacjenta będącego w ciężkim wstrząsie anafilaktycznym.
Trzecie z zadań zostało przygotowane na płycie Małego Rynku, która w piątek przez palące słońce była rozgrzana do czerwoności. U pacjenta należało rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie częstoskurczu komorowego i oczywiście wdrożyć prawidłowy schemat ALS.
Po zakończeniu zadań dziennych drugiego dnia, uczestnicy zawodów mieli kilka godzin na odpoczynek, regenerację sił i przygotowanie się do zadań nocnych. Te rozpoczęły się około godziny 21 w podkrakowskim Kryspinowie nad zalewem. Po raz kolejny na zawodników czekały trzy sytuacje symulowane. Całość działań utrudniała wszechobecna ciemność (zadania przygotowane zostały z dala od jakichkolwiek źródeł światła) oraz okresowo padający deszcz, który dla 3 ostatnich zespołów przekształcił się w niesamowitą burzę.
Zadania nocne
W pierwszym zadaniu nocnym zespoły otrzymywały wezwanie do wypadku drogowego, w którym poszkodowanym był kierowca ciężarówki (on sam wzywał karetkę, na miejscu zdarzenia nie było żadnych świadków). U pacjenta należało rozpoznać krwotok wewnętrzny i wstrząs, oraz w bezpieczny sposób ewakuować go na desce ortopedycznej z kabiny pojazdu.
Na następnym zadaniu uczestnicy zostali wezwani przez jedną z uczestniczek imprezy do swojego kolegi/koleżanki, który stracił przytomność. Na miejscu wezwania zespoły zastawali pobudzonego pacjenta pod wpływem alkoholu, u którego należało rozpoznać przedawkowanie amfetaminy. Wykonanie zadania utrudniały uczestniczki libacji, które pozostawiane bez opieki nawet podkradały sprzęt medyczny zespołu.
Ostatnie nocne zadanie, w środku lasu. Zespół zostaje wezwany przez myśliwego, który znalazł powieszonego człowieka. U tego drugiego należało stwierdzić pewne oznaki śmierci i odstąpić od wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Pomocy wymagał natomiast myśliwy – w wyniku zaistniałej sytuacji doszło u niego do ostrego zawału mięśnia sercowego.
Poniżej możecie zobaczyć część zdjęć z dnia drugiego zawodów – więcej zdjęć jest dostępnych na fanpage na facebooku.
Galeria zdjęć
[nggallery id=24]
Autorem części zdjęć jest Katarzyna Gancarczyk, której dziękuję za ich udostępnienie.
Wyświetlenia: 1 935