Hamankiewicz: ratownicy nie mogą przerwać reanimacji

4 września 2013, Media, 14 komentarzy

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, popisał się w mediach nie raz, nie dwa. Nie wiadomo, czy z tych jego wypowiedzi należy się śmiać, pożartować przy piwie czy też może załamać ręce i zapłakać. Panu Hamankiewiczowi powstanie zawodu ratownika medycznego chyba nigdy się nie podobało i przy każdej możliwej okazji próbuje przerobić trzon ratownictwa przedszpitalnego w Polsce na nieuków, zwykłych nieodpowiedzialnych roboli.

ratownik-przerwanie-reanimacji

Powiedzmy sobie jednak szczerze: pan doktor może i na medycynie oraz sprawach lekarskich się zna. Koło ratownictwa medycznego natomiast nawet nie siedział. Nie jeździ w karetce, nie pracuje z ratownikami. Bo gdyby było inaczej, nie waliłby takich byków publicznie, jak zrobił to w wypowiedzi dla RP:

– W Polsce tylko lekarz może stwierdzić zgon. Ratownik po trzyletnim przeszkoleniu nie powinien uznawać, kiedy może przerwać czynności ratujące życie, bo nie ma do tego odpowiedniej wiedzy ani przygotowania – uważa Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

1. Nie tylko lekarz może stwierdzić zgon i pan prezes powinien znać obowiązujący stan prawny w Polsce. Bo gdy lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu brak, może to zrobić także starszy felczer i felczer. I położna wiejska, jeśli to noworodek do 7 dnia życia. Tak mówi prawo. Polskie.

2. O „przeszkoleniu” możemy mówić w stosunku do osób np. biorących udział w kursie pierwszej pomocy lub BHP. Zgodnie z obecnym prawem ratownik medyczny musi ukończyć 3-letnie, rzeczywiście, ale studia.

3. Czy lekarz, który nigdy nie ratował pacjenta w stanie zagrożenia życia, nigdy na własną rękę nie prowadził resuscytacji, ma odpowiednią wiedzę i przygotowanie aby przerwać ratowanie? Po 6-letnim „przeszkoleniu”?

4. Czy jeśli dojazd karetki specjalistycznej z lekarzem będzie trwał 2,5 godziny a lekarz z przychodni może przyjść za 4 to znaczy, że reanimacja ma trwać kilka godzin? A może ratownicy mają prowadzić reanimację, z założenia nieefektywną, w pędzącej karetce? Jakie są ku temu przesłanki medyczne i co na to etyka? Pan Hamankiewicz o tym na pewno nie pomyślał – czyżby chciał, żeby na bliskiej mu osobie stosowano uporczywą terapię (jeśli w ogóle tak to można określić)?

W straszeniu społeczeństwa niektórzy osiągają mistrzostwo, co widać powyżej. Przykre tylko, że większość ich argumentów to wyssane z palca fantasmagorie, byle by obniżyć status „konkurencyjnej” grupy zawodowej. Celowo to stwierdzenie ubrałem w cudzysłów, bo ratownicy medyczni wcale nie chcą formalnie stwierdzać zgonu, nie pchają się do poszerzania zakresu swoich kompetencji by ująć ich lekarzom a po to, by pomagać skuteczniej.

To lekarzom, takim jak pan Hamankiewicz, wydaje się, że ratownicy medyczni chcą im coś zabrać. Bo część kolegów po fachu została wyparta z placówek pogotowia przez ratowników i to wciąż boli. Dobro pacjenta tutaj jest tylko przykrywką, aby rozgrywać swoje małe wojenki.

Na koniec jeszcze jeden fragment z cytowanego artykułu świadczący o nieznajomości przepisów przez środowisko lekarskie:

Wątpliwości lekarzy budzi na przykład to, że ratownik może podawać leki zwiotczające niezbędne przy intubacji. Tymczasem w szpitalu takie substancje może podawać jedynie lekarz anestezjolog.

Ja się pytam gdzie, gdzie to jest zapisane? Bo bez podstawy prawnej nie uwierzę. Ahh, zapomniałem, nigdzie – bo nie jest to prawdą, że leki zwiotczające bez zlecenia lekarskiego możemy podawać. Życzę niektórym wybudzenia się w końcu z tej głębokiej śpiączki i umiejętności dyskusji na argumenty, nie wymysły.

źródło:
Ratownik sam zdecyduje, kiedy już nie reanimować (dostępny w całości po darmowej rejestracji)
Będzie więcej uprawnień dla ratowników medycznych? Mają sami decydować o przerwaniu reanimacjiWyświetlenia: 9 732

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: