Hamankiewicz: ratownicy nie mogą przerwać reanimacji

4 września 2013, Media, 14 komentarzy

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, popisał się w mediach nie raz, nie dwa. Nie wiadomo, czy z tych jego wypowiedzi należy się śmiać, pożartować przy piwie czy też może załamać ręce i zapłakać. Panu Hamankiewiczowi powstanie zawodu ratownika medycznego chyba nigdy się nie podobało i przy każdej możliwej okazji próbuje przerobić trzon ratownictwa przedszpitalnego w Polsce na nieuków, zwykłych nieodpowiedzialnych roboli.

ratownik-przerwanie-reanimacji

Powiedzmy sobie jednak szczerze: pan doktor może i na medycynie oraz sprawach lekarskich się zna. Koło ratownictwa medycznego natomiast nawet nie siedział. Nie jeździ w karetce, nie pracuje z ratownikami. Bo gdyby było inaczej, nie waliłby takich byków publicznie, jak zrobił to w wypowiedzi dla RP:

– W Polsce tylko lekarz może stwierdzić zgon. Ratownik po trzyletnim przeszkoleniu nie powinien uznawać, kiedy może przerwać czynności ratujące życie, bo nie ma do tego odpowiedniej wiedzy ani przygotowania – uważa Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

1. Nie tylko lekarz może stwierdzić zgon i pan prezes powinien znać obowiązujący stan prawny w Polsce. Bo gdy lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu brak, może to zrobić także starszy felczer i felczer. I położna wiejska, jeśli to noworodek do 7 dnia życia. Tak mówi prawo. Polskie.

2. O „przeszkoleniu” możemy mówić w stosunku do osób np. biorących udział w kursie pierwszej pomocy lub BHP. Zgodnie z obecnym prawem ratownik medyczny musi ukończyć 3-letnie, rzeczywiście, ale studia.

3. Czy lekarz, który nigdy nie ratował pacjenta w stanie zagrożenia życia, nigdy na własną rękę nie prowadził resuscytacji, ma odpowiednią wiedzę i przygotowanie aby przerwać ratowanie? Po 6-letnim „przeszkoleniu”?

4. Czy jeśli dojazd karetki specjalistycznej z lekarzem będzie trwał 2,5 godziny a lekarz z przychodni może przyjść za 4 to znaczy, że reanimacja ma trwać kilka godzin? A może ratownicy mają prowadzić reanimację, z założenia nieefektywną, w pędzącej karetce? Jakie są ku temu przesłanki medyczne i co na to etyka? Pan Hamankiewicz o tym na pewno nie pomyślał – czyżby chciał, żeby na bliskiej mu osobie stosowano uporczywą terapię (jeśli w ogóle tak to można określić)?

W straszeniu społeczeństwa niektórzy osiągają mistrzostwo, co widać powyżej. Przykre tylko, że większość ich argumentów to wyssane z palca fantasmagorie, byle by obniżyć status „konkurencyjnej” grupy zawodowej. Celowo to stwierdzenie ubrałem w cudzysłów, bo ratownicy medyczni wcale nie chcą formalnie stwierdzać zgonu, nie pchają się do poszerzania zakresu swoich kompetencji by ująć ich lekarzom a po to, by pomagać skuteczniej.

To lekarzom, takim jak pan Hamankiewicz, wydaje się, że ratownicy medyczni chcą im coś zabrać. Bo część kolegów po fachu została wyparta z placówek pogotowia przez ratowników i to wciąż boli. Dobro pacjenta tutaj jest tylko przykrywką, aby rozgrywać swoje małe wojenki.

Na koniec jeszcze jeden fragment z cytowanego artykułu świadczący o nieznajomości przepisów przez środowisko lekarskie:

Wątpliwości lekarzy budzi na przykład to, że ratownik może podawać leki zwiotczające niezbędne przy intubacji. Tymczasem w szpitalu takie substancje może podawać jedynie lekarz anestezjolog.

Ja się pytam gdzie, gdzie to jest zapisane? Bo bez podstawy prawnej nie uwierzę. Ahh, zapomniałem, nigdzie – bo nie jest to prawdą, że leki zwiotczające bez zlecenia lekarskiego możemy podawać. Życzę niektórym wybudzenia się w końcu z tej głębokiej śpiączki i umiejętności dyskusji na argumenty, nie wymysły.

źródło:
Ratownik sam zdecyduje, kiedy już nie reanimować (dostępny w całości po darmowej rejestracji)
Będzie więcej uprawnień dla ratowników medycznych? Mają sami decydować o przerwaniu reanimacjiWyświetlenia: 10 786

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: