Gwarantowane minimalne wynagrodzenie – propozycja Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

20 października 2009, Inne, 3 komentarze

polski groszMariusz Mielcarek opublikował niedawno na Portalu Pielęgniarek i Położnych postulat Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych o wpisanie do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zapisu, mówiącego o gwarantowanej minimalnej wysokości wynagrodzenia. Z jednej strony cieszy fakt, że ta grupa zawodowa stara się walczyć o swój lepszy byt, z drugiej dziwi mnie trochę brak uwzględnienia w zapisie wynagrodzenia pielęgniarek, które ukończyły studia licencjackie i zrównanie go z poziomem gwarantowanego wynagrodzenia dla osób bez tak naprawdę żadnego wykształcenia (pomijając to minimalne, konieczne do pracy w zawodzie).

Pozwolę sobie zacytować fragment artykułu przytoczonego powyżej:

Art. 39
Gwarantowana minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę wynosi:
1,5 średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw, dla pielęgniarki/położnej nie posiadającej specjalizacji, kursu kwalifikacyjnego;
– 1,75 średniej krajowej dla pielęgniarki/położnej posiadającej kurs kwalifikacyjny
– 2 średnich krajowych dla pielęgniarki/położnej posiadającej specjalizację lub magistra pielęgniarstwa/położnictwa;
– 2,5 średniej krajowej dla pielęgniarki/położnej z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa oraz specjalizacją.

Wg. Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie Polaków w drugim kwartale 2009 roku wyniosło 3081,48 zł. Biorąc powyższą kwotę jako wyznacznik możemy wyliczyć, że pielęgniarka z minimalnym wykształceniem, która przez całą karierę zawodową nie podnosiła swoich klasyfikacji, miałaby zarabiać 4622,22 zł. Tyle samo wg. powyższej propozycji miałyby otrzymywać pielęgniarki, które poświęciły swój czas, pieniądze i ukończyły studia licencjackie. Gdzie tu logika? Pani prezes Elżbieta Buczkowska powinna zwrócić większą uwagę na propozycje przesyłane do ministerstwa, inaczej koleżankom po fachu może się nie spodobać działanie, jakby nie patrzeć, na szkodę niektórych z nich.

Z wyliczenia na podstawie powyższych danych podać można minimalne proponowane wynagrodzenie pozostałych pielęgniarek:

  • 5392,59 – pielęgniarka/położna posiadająca kurs kwalifikacyjny
  • 6162,96 – pielęgniarka/położna posiadająca specjalizację lub magistra pielęgniarstwa/położnictwa;
  • 7703,7 – dla pielęgniarka/położna z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa oraz specjalizacją.

Sumy te wyglądają jak na polskie warunki całkiem nieźle i choć są to kwoty brutto, to pensja netto na pewno byłaby dużo lepsza od obecnej. Jeśli uda się przeforsować wpisanie powyższego artykułu do ustawy, to tylko pogratulować. Będzie to także doskonały przykład dla środowiska ratowników medycznych, że odpowiednimi działaniami i my możemy osiągnąć więcej i niekoniecznie musi być to związane z większą ilością godzin na kontrakcie.



Wyświetlenia: 4 982

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: