Filmy z Mistrzostw w Ratownictwie – Szczyrk 2010

13 kwietnia 2010, Media, Komentarze (0)

Niedawno publikując zdjęcia z mistrzostw w Szczyrku obiecałem publikację nagrań wideo z zadań. Zapraszam do obejrzenia pięciu filmów, prezentujących zmagania zespołu Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Zadanie „Nike”
W trakcie zabawy na łyżwach pod kilkuletnim dzieckiem załamał się lód i wpadło do wody. Utrzymuje się na powierzchni wody. Wezwano jednostkę PSP, w momencie przybycia zespołu dziecko jest już pod lodem. Zespół RM zastaje dziecko wyciągnięte z wody, strażak stabilizyje głowę.
Do zadania RM należalo nawiązać poprawną współpracę z jednostką PSP, podjąć próbę nawiązania kontaktu z opiekunami prawnymi, kontrola AVPU, ABC, rozpoznanie NZK, określenie temperatury głębokiej dziecka, termoizolacja wraz z głową, szybkie badanie urazowe i postępowanie adekwatne do rozpoznania.


Zadanie „Szybkowar”
Zespół RM otrzymuje zgłoszenie do poszkodowanych na skutek wybuch boilera w domowej kotłowni. Na miejscu wezwania zastają dwóch poszkodowanych – pierwszy z objawami głębokiego wstrząsu i niestabilną miednicą, drugi bez oznak życia z rozległym urazem czaszkowym.
Celem zadania było sprawdzenie umiejętności zabezpieczenia niestabilnej miednicy, umiejętność rozpoznania przyczyn i walka ze wstrząsem. Sędziowie zwracali także uwagę na próbę podjęcia resuscytacji drugiego poszkodowanego.

Zadanie „Oponka”
Miejsce zgłosznia – hotel „Orle Gniazdo”, powód – mężczyzna z silną dusznością, leczy się na astmę.
Na miejscu wezwania zespół zastaje nieprzytomnego mężczyznę i będącą z nim kobietę. Należało ocenić drożność dróg oddechowych, podjąć wentylację, ocenić rytm serca, rozpoznać NZK, rozpoznać narastającą odmę prężną, wprowadzić odpowiednie algorytmy postępowania w stosunku do zaistniałej sytuacji.

Zadanie „Taktyka”
Na Przełęczy Salmopolskiej doszło do zatrzymania uciekiniera przez patrol Straży Granicznej. Wywiązała się strzelanina. Udzielenia pomocy wymagał więzień który miał uraz kończyny dolnej oraz jeden ze strażników z raną postrzałową i rozwijającą się odmą prężną.
Należało zadbać o zabezpieczenie broni palnej, zaangażować drugiego strażnika, rozpoznać i odbarczyć odmę, zabezpieczyć krwawiące udo, zabezpieczyć złamaną nogę, prowadzić działania przeciwwstrząsowe.

Zadanie „RKO LUKAS”
Ćwiczenie mające na celu zapoznanie się z urządzeniem do prowadzenia automatycznego zewnętrznego masażu serca podczas RKO.

źródło opisów poszczególnych zadań: Bielskie Pogotowie Ratunkowe



Wyświetlenia: 2 524

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: