Najszybsza droga do serca mężczyzny (i nie tylko!)

18 sierpnia 2014, Sprzęt ratowniczy, 8 komentarzy

Zwykło się mówić, że droga do serca mężczyzny wiedzie przez żołądek. Pewnie w codziennym życiu powiedzenie to ma rację bytu, jednak nie w przypadku wystąpienia stanu nagłego zagrożenia życia. Droga kulinarna zostaje zastąpiona przez dostęp donaczyniowy, który w zależności od miejsca założenia pozwala na przedostanie się podawanych leków z różną prędkością do głównych narządów życiowych.

Oprócz jakże ważnego czasu przedostawania się leków do krwioobiegu ogromne znaczenie ma także czas, w jakim udaje się założyć dostęp donaczyniowy. U pacjentów w podeszłym wieku, otyłych, u dzieci, u pacjentów obciążonych przeróżnymi stanami chorobowymi może zaistnieć problem z zabezpieczeniem dostępu dożylnego. Zapadnięte naczynia, pękające żyły mogą przysporzyć kłopotów także doświadczonym ratownikom. Dobrą alternatywą jest w takiej sytuacji dostęp doszpikowy – znany w Polsce lecz, mam wrażenie, sporadycznie stosowany.

Gotowych zestawów do zakładania wkłucia doszpikowego jest na rynku co najmniej kilka, jednak dzisiejszy wpis traktuje tylko o jednym z nich.

FAST1® Intraosseous Infusion System

FAST1® Intraosseous Infusion System jest najszybszą, najbardziej niezawodną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych dostępów dożylnych i centralnych. FAST1® pozwala na dotarcie leków do serca chorego w czasie mniejszym niż 30 sekund oraz w wyższych stężeniach niż przez dostęp założony na kości piszczelowej. Dużą rolę w szybkości dotarcia leków odgrywa miejsce zakładania dostępu doszpikowego FAST1® – mostek poszkodowanego.

Jak podaje producent urządzenia do najważniejszych cech FAST1® należą:

  • szybkość założenia poniżej 10 sekund, czyli dużo krócej niż w przypadku wkłucia centralnego
  • przedostawanie się leków do serca osoby poszkodowanej w czasie poniżej 30 sekund i w większych stężeniach niż inne dostępy doszpikowe
  • poprzez wykorzystanie płaszczyzny mostka leki oraz płyny dostarczane są tak szybko jak przez wkłucie centralne lecz z mniejszym ryzykiem wystąpienia komplikacji
  • prostota użycia, co wpływa na łatwe przyswojenie umiejętności potrzebnych do wykorzystania FAST1®

Sposób użycia

Na poniższym obrazku przedstawiono sposób użycia FAST1® Intraosseous Infusion System:

Demonstracja

Jesteście zainteresowani jak w praktyce przebiega założenie dostępu FAST1®? Zapraszam w takim razie do oglądnięcia filmu nagranego przez amerykańskich żołnierzy:

FASTResponder™ Sternal IntraosseousDevice

FASTResponder

To nie wszystko! Opisywany FAST1 obecny jest na rynku już długo. Jakiś czas temu producent wydał kolejną wersję urządzenia o nazwie FASTResponder™ Sternal IntraosseousDevice. Zasada działania dostępu doszpikowego jest taka sama jak w przypadku FAST1, jednak jego praktyczne zastosowanie jest dużo łatwiejsze.

FASTResponder jest bezpieczniejszy w użyciu gdyż nie posiada eksponowanych na zewnątrz urządzenia igieł, w przeciwieństwie do FAST1. Schowane są w „prowadnicy”, która musi jedynie zostać przyłożona do mostka w odpowiednim punkcie. Wg producenta dostęp doszpikowy z użyciem FASTResponder ratownik jest w stanie wykonać w ciągu 10s.

Kilka informacji

Obydwa urządzenia mogą być stosowane u osób dorosłych oraz u dzieci od 12 roku życia.
Maksymalne przepływy płynów infuzyjnych wynoszą: 80 ml/min „przy użyciu” sił grawitacji, 120-125 ml/min przy użyciu mankietu ciśnieniowego oraz 250 ml/min przy użyciu strzykawki.
Dzięki „FASTom” można podawać wszystkie leki przeznaczone do podawania dożylnego.
Zalecane jest, by do założenia dostępu doszpikowego z użyciem FAST1® pacjent przytomny został poddany znieczuleniu.

źródło:
www.pyng.comWyświetlenia: 13 443

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: