Najszybsza droga do serca mężczyzny (i nie tylko!)

18 sierpnia 2014, Sprzęt ratowniczy, 8 komentarzy

Zwykło się mówić, że droga do serca mężczyzny wiedzie przez żołądek. Pewnie w codziennym życiu powiedzenie to ma rację bytu, jednak nie w przypadku wystąpienia stanu nagłego zagrożenia życia. Droga kulinarna zostaje zastąpiona przez dostęp donaczyniowy, który w zależności od miejsca założenia pozwala na przedostanie się podawanych leków z różną prędkością do głównych narządów życiowych.

Oprócz jakże ważnego czasu przedostawania się leków do krwioobiegu ogromne znaczenie ma także czas, w jakim udaje się założyć dostęp donaczyniowy. U pacjentów w podeszłym wieku, otyłych, u dzieci, u pacjentów obciążonych przeróżnymi stanami chorobowymi może zaistnieć problem z zabezpieczeniem dostępu dożylnego. Zapadnięte naczynia, pękające żyły mogą przysporzyć kłopotów także doświadczonym ratownikom. Dobrą alternatywą jest w takiej sytuacji dostęp doszpikowy – znany w Polsce lecz, mam wrażenie, sporadycznie stosowany.

Gotowych zestawów do zakładania wkłucia doszpikowego jest na rynku co najmniej kilka, jednak dzisiejszy wpis traktuje tylko o jednym z nich.

FAST1® Intraosseous Infusion System

FAST1® Intraosseous Infusion System jest najszybszą, najbardziej niezawodną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych dostępów dożylnych i centralnych. FAST1® pozwala na dotarcie leków do serca chorego w czasie mniejszym niż 30 sekund oraz w wyższych stężeniach niż przez dostęp założony na kości piszczelowej. Dużą rolę w szybkości dotarcia leków odgrywa miejsce zakładania dostępu doszpikowego FAST1® – mostek poszkodowanego.

Jak podaje producent urządzenia do najważniejszych cech FAST1® należą:

  • szybkość założenia poniżej 10 sekund, czyli dużo krócej niż w przypadku wkłucia centralnego
  • przedostawanie się leków do serca osoby poszkodowanej w czasie poniżej 30 sekund i w większych stężeniach niż inne dostępy doszpikowe
  • poprzez wykorzystanie płaszczyzny mostka leki oraz płyny dostarczane są tak szybko jak przez wkłucie centralne lecz z mniejszym ryzykiem wystąpienia komplikacji
  • prostota użycia, co wpływa na łatwe przyswojenie umiejętności potrzebnych do wykorzystania FAST1®

Sposób użycia

Na poniższym obrazku przedstawiono sposób użycia FAST1® Intraosseous Infusion System:

Demonstracja

Jesteście zainteresowani jak w praktyce przebiega założenie dostępu FAST1®? Zapraszam w takim razie do oglądnięcia filmu nagranego przez amerykańskich żołnierzy:

FASTResponder™ Sternal IntraosseousDevice

FASTResponder

To nie wszystko! Opisywany FAST1 obecny jest na rynku już długo. Jakiś czas temu producent wydał kolejną wersję urządzenia o nazwie FASTResponder™ Sternal IntraosseousDevice. Zasada działania dostępu doszpikowego jest taka sama jak w przypadku FAST1, jednak jego praktyczne zastosowanie jest dużo łatwiejsze.

FASTResponder jest bezpieczniejszy w użyciu gdyż nie posiada eksponowanych na zewnątrz urządzenia igieł, w przeciwieństwie do FAST1. Schowane są w „prowadnicy”, która musi jedynie zostać przyłożona do mostka w odpowiednim punkcie. Wg producenta dostęp doszpikowy z użyciem FASTResponder ratownik jest w stanie wykonać w ciągu 10s.

Kilka informacji

Obydwa urządzenia mogą być stosowane u osób dorosłych oraz u dzieci od 12 roku życia.
Maksymalne przepływy płynów infuzyjnych wynoszą: 80 ml/min „przy użyciu” sił grawitacji, 120-125 ml/min przy użyciu mankietu ciśnieniowego oraz 250 ml/min przy użyciu strzykawki.
Dzięki „FASTom” można podawać wszystkie leki przeznaczone do podawania dożylnego.
Zalecane jest, by do założenia dostępu doszpikowego z użyciem FAST1® pacjent przytomny został poddany znieczuleniu.

źródło:
www.pyng.comWyświetlenia: 10 983

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: