eMPendium – aplikacje dla ratownika #1
Dzisiejszy wpis rozpoczyna nową serię, w której będę przedstawiał Wam krótkie recenzje aplikacji na smartfony, przydatnych w pracy ratownika medycznego (i nie tylko, warto również prezentować aplikacje dot. pierwszej pomocy, które my jako ratownicy możemy promować w społeczeństwie).
Na pierwszy ogień na tapetę wziąłem aplikację, z której chyba korzystam najczęściej – eMPendium. Została wydana przez Medycynę Praktyczną, jedno z największych wydawnictw medycznych w Polsce, którego jeden z działów zajmuje się również organizacją szkoleń dla lekarzy i ratowników. Czym jest eMPendium?
eMPendium to program, który łączy wiedzę zawartą w najważniejszych publikacjach Medycyny Praktycznej z funkcjonalnością ułatwiającą pracę lekarza w gabinecie lub w przychodni. Połączenie między poszczególnymi modułami zapewnia wyszukiwarka, która umożliwia przeszukiwanie treści wszystkich książek, artykułów z czasopism oraz Indeksu leków, z uwzględnieniem zdefiniowanych słów kluczowych i ich synonimów. Pozwala to na uzyskanie wyczerpujących informacji niemal na każdy temat związany z medycyną.
Program oferuje funkcjonalności w dwóch wersjach: bezpłatnej i płatnej. Od razu zaznaczam, że wersji płatnej nie testowałem. Bezpłatnie eMPendium oferuje użytkownikowi moduł „Leki” oraz klasyfikację ICD-10 i ICD-9 z modułu „Gabinet”.
Listy kodów ICD nie wykorzystuję w ogóle, wszystko co potrzebuję znajduję w trakcie dyżuru w programie SWD zainstalowanym w tablecie. Użytkuję natomiast dosyć często moduł z lekami.
Mam gdzieś jeszcze w domu stary pharmindex, po cóż jednak go odkurzać, skoro w telefonie mogę znaleźć wszystko, co potrzebne? Wyszukiwarka, działająca naprawdę sprawnie, wyświetla to, co ratownikowi potrzeba. Działa zarówno po wpisaniu nazwy handlowej leku jak i substancji czynnej.
Każdy lek jest szczegółowo opisany – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie itd.
Korzystanie z aplikacji ułatwia znane nam z przeglądarek internetowych zastosowanie zakładek. Wystarczy na stronie danego leku w prawym górnym rogu kliknąć na gwiazdkę i lek (również kod ICD) ląduje w module „Zakładki”, do którego użytkownik ma dostęp z ekranu startowego aplikacji.
Tak jak pisałem już wcześniej, pełna klasyfikacja ICD została dołączona za darmo do aplikacji. Jeśli ktoś ma wyjątkową rządzę wiedzy i chce wklepać wszystkie kody na pamięć, appka mu to ułatwi ;-).
eMPendium to według mnie podstawowa aplikacja, którą każdy z nas powinien mieć zainstalowaną w telefonie. Studentom również będzie przydatna :-).
Update – 17.04.2013
Moduł podręcznika w aplikacji jest dostępny przez pierwszych 30 dni za darmo. Każdy więc może sprawdzić, czy warto za niego zapłacić. Koszt wg cennika ze strony MP wynosi 40 zł dla osób nie prenumerujących żadnych czasopism wydawnictwa.
Download:
eMPendium na Androida
eMPendium na iOS
Wyświetlenia: 16 374