Dzień ratownictwa medycznego

12 października 2008, Ratownictwo oraz Wydarzenia, 9 komentarzy

Już jutro 13 października. Dzień Ratownictwa Medycznego. Uroczystość jest dosyć młoda, gdyż będziemy ją obchodzić po raz trzeci.
Powołany został wraz z Ustawą z dnia 8 września o Państwowym Ratownictwie Medycznym:

Art. 9.
Ustanawia się dzień 13 października Dniem Ratownictwa Medycznego.

Przeszłość

Po raz pierwszy Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony był w 2006 roku w Wyszkowie, w województwie mazowieckim. Połączony był z 50-leciem istnienia wyszkowskiego pogotowia ratunkowego. W uroczystości wziął udział ówczesny Minister Zdrowia Zbigniew Religa. W trakcie trwania „dnia” uczestnicy mogli obejrzeć pokaz działania służb ratowniczych (pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji) zakończony przetransportowaniem poszkodowanych w wypadku samochodowym do szpitala karetką pogotowia i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Teraźniejszość

Na miejsce tegorocznych centralnych obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego wybrano Katowice. Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż to tu, na Śląsku, doszło ponad dwa lata temu do budowlanej katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Organizatorami jutrzejszych obchodów są: Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, władze
Samorzadowe Województwa Slaskiego, Wojewoda Slaski, Dyrekcja Wojewódzkiego Pogotowia
Ratunkowego. Patronat nad uroczystością pełni Minister Zdrowia Ewa Kopacz.
Program jutrzejszych obchodów przedstawia się następująco:

 • Godz. 10:00: Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach msza sw. Celebruje Metropolita Katowicki arcybiskup ks. Damian Zimon
 • Godz. 11:00: Przemarsz zaproszonych gosci uczestników ulicami Katowic do Urzedu Wojewódzkiego w Katowicach na uroczystosci centralne w asyscie orkiestry dętej KWK Miechowice
 • Godz. 11:30: w Sali Sejmowej Sejmiku Slaskiego uroczystosci centralne obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego (w przerwie poczestunek, obiad dla odznaczonych, dekorowanych pracowników ratownictwa medycznego z udziałem Ministra Zdrowia)
 • Około 15:00 zakonczenie obchodów

W trakcie uroczystości będzie można także obejrzeć wystawę sprzętu medycznego oraz wystawę fotograficzną „Ratownictwo wczoraj i dziś”.
Dzień Ratownictwa Medycznego będzie obchodzony także na cieszyńskim rynku. Program obchodów prezentuje się następująco:

  godz. 10:00 – 17:00 

 • demonstracja nowych pojazdów i sprzętu ratownictwa medycznego
 • pokazy szkoleniowe udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (fantom)
 • godz. 13:00

 • Uroczyste spotkanie w Starostwie Powiatowym:
  (podstawy prawne ratownictwa medycznego, informacja na temat działalności CPR, wręczenia wyróżnień przez Starostę Cieszyńskiego- Sala sesyjna Starostwa Powiatowego)
 • godz. 15:00

 • pokazy (symulacja) akcji ratownictwa przez Jednostki Ratowniczo Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej i Zespoły Ratownictwa Medycznego Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego

Zachęcam do propagowania Dnia Ratownictwa Medycznego i hucznego świętowania:)
źródło:
www.wpr.pl
www.mkz-solidarnosc.home.pl
www.powiat.cieszyn.plWyświetlenia: 4 647

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: