Dlaczego kierowcy nie udzielają pierwszej pomocy

5 września 2013, Media oraz Pierwsza pomoc, 2 komentarze

Po lekturze w dniu dzisiejszym jednego z newsów zadałem sobie po raz kolejny pewne trudne pytanie: dlaczego nie pomagamy? Dlaczego nie pomagają spacerujący parkiem rodzice, nie pomagają kierowcy, nie pomagają osoby oczekujące na autobus?

Powodów pewnie można by wymienić wiele, także te, które przedstawiłem 3 lata temu jako „5 rzeczy które sprawiają, że ludzie nie udzielają pierwszej pomocy„. W dniu dzisiejszym doszedłem chyba do tego jednego, jedynego, najbardziej właściwego – niestety.

Obejrzyjcie poniższe wideo:

I oto z nagrania wyłania nam się scena, w której widzimy „ucznia i mistrza”. Pierwszy z nich ma zostać pełnoprawnym kierowcą, osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na drodze: swoje, przewożonych pasażerów i tysięcy osób na polskich drogach. Drugi też odpowiedzialny, teoretycznie, odpowiada za dopuszczanie tych pierwszych do prowadzenia pojazdów, poświadcza swoim nazwiskiem fakt, że kierowca jeździć potrafi i spełnia wszelkie ku temu wymogi.

Cóż się okazuje? Że w trakcie egzaminu na prawo jazdy osobą bardziej dojrzałą oraz odpowiedzialną (także za życie innych) nie jest mistrz a uczeń. Egzaminator ze skutkiem natychmiastowym został zwolniony z pracy, sytuacja ta jednak pokazuje wiele.

Ludzie nie udzielają pierwszej pomocy nie dlatego, że się boją konsekwencji prawnych, uszkodzenia rannego czy własnej niewiedzy. To tylko wymówki. Ile razy słyszeliście, żeby kogoś skazano za nieudzielenie pomocy? Jak często ratujący pogarsza stan poszkodowanego swoją pomocą? To promil wszystkich działań.

Dlaczego więc kierowcy, i inni ludzie, nie udzielają pierwszej pomocy? Powiedzmy to wprost: bo mają życie innych, poza swoim własnym, w głębokim poważaniu.Wyświetlenia: 7 631

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: