Czy jedzie z nami lekarz?

8 lutego 2011, Media, 7 komentarzy

Dzisiaj krótko i jakby nie patrzeć historycznie. Wejście w życie Ustawy o PRM w obecnej formie dla niektórych było sprawą nie do pomyślenia – niesamowitym zagrożeniem dla zdrowia i życia społeczeństwa.
Zapraszam Was do obejrzenia trzyminutowego nagrania wiadomości z dnia 2 grudnia 2006 roku, traktującego właśnie o nowej wtedy ustawie.

Ciekawe wnioski się nasuwają po obejrzeniu tego jakże ciekawego nagrania po czasie.
1. Zaintubować pacjenta za lekarza ratownicy mogą i potrafią. A jeśli mają z tym problem (a lekarz może również), to na szczęście są sposoby alternatywne zabezpieczania dróg oddechowych.
2. Pavulonu ratownicy medyczni nie podają i już wtedy wiadomo było, że nie będą.
3. W karetkach przetacza się poszkodowanym hektolitry krwi.
4. Niektórzy, jak np. pan Maciej Hamankiewicz, powinni dwa razy zastanowić się zanim coś powiedzą przed kamerą do społeczeństwa.
5. Dyrektor szkoły medycznej do której uczęszczają przyszli ratownicy, pani Julia Dziurska, twierdzi, że nie ma możliwości przećwiczenia takich „precyzyjnych, specjalistycznych zabiegów”, które jej zdaniem powinien wykonywać lekarz.
W jakim celu w takim razie pani dyrektor szkoliła i szkoli dalej ratowników medycznych? Ważniejsze pytanie, na jakim poziomie ta edukacja jest prowadzona, skoro uczniowie nie mają możliwości odbywania ćwiczeń?

Generalnie to nagranie sprzed kilku lat jest świetnym przykładem, że nawet osoby, które powinny rzetelnie informować społeczeństwo, wolą dezinformować i wprowadzać niepotrzebny niepokój. Pana Hamankiewicza jeszcze rozumiem, bo wejście w życie ustawy nie było na rękę jemu i jego grupie zawodowej. Szkoda tylko, że ani raz nikt nie wspomniał o tym, że ratownik medyczny to zawód medyczny, uzyskiwany nie tylko w ciągu dwóch lat ale i trzech, że jego przedstawiciele są przygotowani świetnie właśnie do pracy w karetce pogotowia.

Ale to nic, nagranie jest już historią. Życie pokazało, że ratownik medyczny radzi sobie dobrze bez lekarza w niesieniu pomocy. Że potrafi przeprowadzić resuscytację, podać leki, założyć dojście dożylne etc. Mimo wszystko, troszeczkę mnie to nagranie teraz rozbawiło ;-).Wyświetlenia: 2 774

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: