CombiCarrier II – deska nowej generacji

1 września 2008, Sprzęt ratowniczy, 8 komentarzy

Do standardowego wyposażenia karetek pogotowia należy deska ortopedyczna. Bez niej niemożliwe jest 100% zabezpieczenie poszkodowanego z urazem, czy też podejrzeniem urazu kręgosłupa (po wypadku komunikacyjnym, upadku z wysokości itd.).
W niektórych sytuacjach, jak np. złamana, niestabilna miednica, ratownicy muszą się posiłkować noszami podbierakowymi, tzw. „grabiami”. Umożliwiają one przeniesienie poszkodowanego na deskę ortopedyczną bez nadmiernego nim poruszania, obracania. A gdyby tak zaoszczędzić troszkę miejsca w karetce, i zamiast tych dwóch powyższych narzędzi stosować jedno, łączące w sobie cechy i deski, i podbieraków?

Zwycięski projekt

Deska CombiCarrier II została zaprojektowana przez Morphix Design dla amerykańskiej korporacji Hartwell Medical. Zanim jeszcze pojawiła się w sprzedaży, doceniony został jej interesujący wygląd. CombiCarrier II otrzymało srebro w konkursie International Design Excellence Awards (IDEA2008).

Zalety CombiCarrier II

Co odróżnia deskę CombiCarrier II od innych dostępnych na rynku, a także od jej poprzednika widocznego na zdjęciu powyżej?
Oprócz połączenia dwóch narzędzi pracy ratownika w jedno, są to:

  • automatyczny system zatrzaskowy – pozwalający w łatwy sposób na złączenie dwóch części deski pod pacjentem
  • wklęsła powierzchnia – odpowiednio wyprofilowana, zapewniająca jak najlepsze dla poszkodowanego podparcie pleców; minimalizuje ruchomość kręgosłupa podczas przenoszenia i transportu
  • działanie jak deska klasyczna – dzięki użyciu załączonych pasów pacjent wraz z deską bezpiecznie może być obracany na boki czy też przenoszony w inne miejsce
  • plastikowa „bezszwowa” konstrukcja – żadnych śrub, żadnych nitów; wysokiej gęstości polietylen umożliwia łatwe czyszczenie i dezynfekcję, a piankowe wypełnienie sprawia, że CombiCarrier II idealnie nadają się do ratownictwa wodnego
  • kompatybilna z promieniami RTG – dzięki przenikalnej dla promieni rentgenowskich centralnej części deski możliwe jest wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa poszkodowanego bez jej zdejmowania

Już w sprzedaży

Jak podaje PRWeb deska CombiCarrier II jest już dostępna w sprzedaży, choć za nim trafi do Polski minie jeszcze zapewne dużo czasu.

Poniżej specyfikacja techniczna deski CombiCarrier II:Wyświetlenia: 4 254

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie ponad 200 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa a dwa razy w miesiącu informację o nowych wpisach na blogu. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: