Apteczka pierwszej pomocy First Aid Support Kit
W naszym kraju wciąż brakuje przepisów prawnych obligujących kierowców do posiadania apteczki pierwszej pomocy na wyposażeniu pojazdów. Duża część z nich jednakże przynajmniej w najprostszym wyposażeniu apteczki ma – wszak jej zawartość w niektórych zdarzeniach jest niezbędna do skutecznego udzielenia pierwszej pomocy.
Apteczka pierwszej pomocy najczęściej ma postać plastikowego pudełka lub skrzyneczki, wypełnionej w większym lub mniejszym stopniu materiałami opatrunkowymi oraz innymi potrzebnymi elementami. Czy jednak każda apteczka tak właśnie wygląda? Czy apteczka pierwszej pomocy musi być nudna?
Zdecydowanie nie! Świadczy o tym projekt apteczki nazwany First Aid Support Kit, stworzony przez niemiecką projektantkę Kristine Erdmann. Pierwszy rzut oka na First Aid Support Kit wystarcza by stwierdzić, że wygląd zestawu diametralnie różni się od dotychczas znanych nam apteczek. Zestaw tworzą cztery, ponumerowane i połączone ze sobą komory. Dziwi mnie natomiast sposób numeracji, w którym autorka pominęła cyfrę „2”. Wyposażenia apteczki można domyślić się jedynie po obejrzeniu zdjęć, jednak jak zaznacza autorka pomysłu „modułowa konstrukcja pozwala na rozszerzenie zestawów na bazie normy DIN”.
Nie sama jednak budowa ma świadczyć o użyteczności apteczki First Aid Support Kit. Najważniejszym jej atrybutem są zintegrowane z komorami obrazkowe instrukcje pierwszej pomocy. Apteczka, którą możemy zakupić w standardowym polskim sklepie, zawiera w sobie instrukcję postępowania w formie zwykłej, papierowej broszurek. Opisywany zestaw natomiast instrukcje pierwszej pomocy ma ulokowane na wewnętrznych stronach zamknięcia każdego z modułów.
Zintegrowanie opakowania apteczki z instrukcją pierwszej pomocy ma ułatwić świadkom zdarzenia udzielanie pierwszej pomocy. First Aid Support Kit ma być składową logicznego schematu postępowania na miejscu zdarzenia, jak rozumiem na zasadzie następującej:
wystąpienie zranienia i krwotoku -> otwarcie apteczki -> przypomnienie sobie o sposobie tamowania krwotoków z instrukcji pierwszej pomocy -> wybranie odpowiednich środków -> zatamowanie krwotoku.
Dodatkowym wyposażeniem apteczki jest specjalny telefon, z którego ma być możliwość wykonania bezpośredniego połączenia na numer alarmowy.
Apteczka First Aid Support Kit będzie na pewno ciekawym rozwiązaniem dla osób, których wiedza z zakresu pierwszej pomocy nie jest często odświeżana. Można by więc przyjąć, że tego typu apteczka świetnie by się sprawdziła jako wyposażenie samochodu statystycznego polskiego kierowcy. Instrukcja pierwszej pomocy nie może zostać przypadkowo zagubiona i każde otwarcie apteczki, nawet w celu sprawdzenia zawartości, powoduje chcąc nie chcąc rzut oka na obrazki. Ciekawe tylko, czy i kiedy First Aid Support Kit trafi do masowej produkcji?
źródło: Yanko Design
Wyświetlenia: 4 059