Apteczka i kamizelka odblaskowa obowiązkowo w samochodzie?

19 grudnia 2009, Wydarzenia, Komentarze (1)

apteczka samochodowaObecnie obowiązujące w Polsce przepisy ruchu drogowego stanowią, że prywatne pojazdy samochodowe obowiązkowo mają być wyposażone w gaśnice samochodowe i trójkąty ostrzegawcze. Brak w nich wzmianki o kamizelkach odblaskowych i apteczkach pierwszej pomocy. Z drugiej strony polskie prawo obliguje kierowców w razie zaistnienia wypadku do udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom i wezwania pogotowia ratunkowego i Policji (Art. 44 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). O ile z wezwaniem pogotowia zazwyczaj nie ma problemu, bo każdy praktycznie posiada przy sobie telefon komórkowy, o tyle do udzielenia „niezbędnej pomocy” najczęściej potrzebna jest apteczka. Jak więc kierowcy mają postępować zgodnie z prawem, skoro nie mają do tego niezbędnych narzędzi na wyposażeniu samochodów?

Sprawą braku obowiązku posiadania w samochodach tak ważnego sprzętu postanowił zająć się poseł PIS Jacek Osuch. Poseł złożył na ręce marszałka sejmu interpelację związaną z wprowadzeniem do przepisów zapisu nakazującego kierowcom wyposażenie samochodów w apteczki i kamizelki odblaskowe. Co więcej, miałyby one być przewożone przy fotelu kierowcy w łatwo dostępnym miejscu, a nie tam gdzie są obecnie najczęściej – w bagażniku zakopane pod stertą innych rzeczy. Brak apteczki i kamizelki miałby być oczywiście karany mandatem.

Obowiązkowe wyposażenie samochodów w apteczki i kamizelki odblaskowe jest naprawdę świetnym pomysłem. Sprzęt ten zresztą w innych krajach UE jest wymagany od dawna, tylko jak zwykle Polska jakoś w tyle została. Kamizelki odblaskowe zdecydowanie polepszają widoczność kierowcy na drodze. Dobre wyposażenie apteczki pierwszej pomocy może nie tylko pomóc poszkodowanemu ale też znacznie zwiększyć bezpieczeństwo ratującego (rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania).

Pozostaje tylko kwestia regulacji prawnych właśnie odnośnie wyposażenia apteczek. Obecnie brak w Polsce jakichkolwiek przepisów w tej kwestii, projekt posła PIS z tego co mi wiadomo też tego nie przewiduje, tak więc dalej będą sprzedawane w sklepach apteczki samochodowe zawierające jedną parę rękawiczek, jeden bandaż, jeden gazik jałowy i agrafkę…

PS. A Ty masz w swoim samochodzie apteczkę pierwszej pomocy i kamizelkę odblaskową? :-)

źródło: wiadomosci.gazeta.plWyświetlenia: 8 258

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: