Aplikacja dla medyków do komunikacji z pacjentem obcojęzycznym (darmowa!)
Wielkie joł! Dzisiaj piszę do Was z tematem szczególnym, gdyż osobiście w niego się zaangażowałem (czyt. jest bliski mojemu sercu). Część z Was, zwłaszcza tych odwiedzających Ratownictwo Po Godzinach, mogła spotkać się już z projektem Vocal Medical. Wspominałem o nim, teraz najwyższa pora przywalić z konkretami, by zainteresować Was i Waszych znajomych.
Czym jest Vocal Medical?
Od wielu miesięcy trwa proces tworzenia aplikacji internetowej przeznaczonej dla pracowników służb ratowniczych. Projekt przez twórców został nazwany właśnie Vocal Medical. Jego celem jest udostępnienie do powszechnego użytku narzędzia umożliwiającego komunikację, a pisząc dosadniej – dogadanie się w podstawowym zakresie, z pacjentem obcojęzycznym.
Zawartość aplikacji Vocal Medical została opracowana na podstawie dogłębnej analizy potrzeb komunikacyjnych oraz najczęściej występujących barier językowych w konkretnych tematach. Okazało się, że według respondentów z wielu krajów najistotniejszy problem stanowi m.in. zrozumienie przeszłości medycznej pacjenta, przyjmowanych przez niego leków, obecnych alergii – generalnie całe badanie SAMPLE.
Za Vocal Medical stoją organizacje z 9 europejskich krajów. Dostępne są więc w niej języki urzędowe tych krajów, tj.: Polski, Belgii, Bułgarii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii i Turcji. Można by w tym miejscu pokusić się o pytanie: dlaczego nie ma pozostałych języków, jak np. włoski? Powód jest prosty: nie było chętnych organizacji do wzięcia udziału w projekcie. Przejdźmy jednak do tego co istotne, czyli aplikacji Vocal Medical.
Wprowadzenie
W ramach projektu zostały stworzone dwie formy wsparcia medyków w zrozumieniu pacjentów obcojęzycznych.
Pierwszą jest strona www, służąca nauce zwrotów i dialogów w danym języku. Drugą natomiast aplikacja mobilna dostępna z poziomu przeglądarki (na smartfony, tablety) umożliwiająca porozumienie się z pacjentem na „tu i teraz”. Obydwie zawierają kilka (kolejno 5 oraz 4) zestawy tematycznych zagadnień, najistotniejszych w przypadku podjęcia szybkiego leczenia lub wręcz działań ratowniczych. Aby skorzystać z którejkolwiek z aplikacji konieczne jest założenie jednego wspólnego konta.
Aplikacja mobilna m.vocal-medical.eu
Aby z niej skorzystać, przechodzimy na stronę m.vocal-medical.eu (najlepiej z poziomu smartfona/tabletu, choć z przeglądarki komputera również działa).
Zakładamy konto, logujemy się. Możemy uzupełnić swój profil o imię, nazwisko oraz zawód – te informacje będą umieszczone w tekście „przywitania” wyświetlanym pacjentowi.
Mając przed sobą pacjenta, z którym ni w ząb nie jesteśmy w stanie się porozumieć, a który porozumiewa się w jednym z języków zawartych w aplikacji, sięgamy po telefon do kieszeni. Włączamy aplikację (przechodząc pod adres wskazany powyżej – warto dodać go do zakładek), logujemy się oraz wybieramy język, którym pacjent włada. Następnie wybieramy moduły zawierające interesujące nas elementy wywiadu medycznego. Całość opcji schowana jest pod nazwą „Nowa ankieta”.
Najważniejszą opcją, która nas interesuje jest link „zmień język”. To dzięki niej, krok po kroku, możemy przejść przez kolejne elementy wywiadu razem z pacjentem. W tym momencie bariera językowa zostaje złamana. My znamy pytania i odpowiedzi, pacjent również :-).
Aplikacja www vocal-medical.eu
Dla co ambitniejszych osób Vocal Medical oferuje możliwość nauczenia się podstawowych zwrotów, zagadnień oraz dialogów. By skorzystać z wersji edukacyjnej, należy przejść na stronę vocal-medical.eu, logujemy się tymi samymi danymi.
Po zalogowaniu z rozwijanego menu u góry strony wybieramy nasz język oraz klikając na flagę państwa decydujemy o języku, w którym chcemy się podszkolić:
Poza standardowymi modułami, dostępnymi w aplikacji mobilnej Vocal Medical, w opcji treningowej dodany jest moduł 5, traktujący o różnicach kulturowych w zależności od regionu pochodzenia.
Oprócz słów kluczowych i wyrażeń wszystkie moduły edukacyjne zawierają dialogi z nagraniami audio oraz krótkie testy wiedzy.
Jak Ci się podoba?
Poniżej zamieszczę kilka pytań i odpowiedzi, które mogą wyjaśnić pewne kwestie. Dodatkowo, Vocal Medical aktualnie jest w fazie testowej i z tego miejsca chciałbym poprosić Was o zapoznanie się z aplikacją oraz wypełnienie ankiety (zajmie Wam to max. kilka minut):
+ ankieta do pobrania w języku polskim (Word)
+ ankieta online w języku angielskim
Wypełnioną ankietę wordowską prześlijcie na adres:
biuro.firrip@gmail.com
Q&A
Q&A czyli po polskiemu „pytania i odpowiedzi”.
1. Dla kogo została stworzona aplikacja Vocal Medical?
Dla wszystkich medyków, którzy mogą mieć kontakt z pacjentem obcojęzycznym. Główną grupę docelową stanowią ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze, pracujący w zespołach ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałach ratunkowych.
2. Kto stoi za jej stworzeniem?
Organizacje ze wszystkich państw, których języki zawiera Vocal Medical. Pełna lista organizacji znajduje się tutaj.
3. Z jakich środków została stworzona?
Aplikacja Vocal Medical została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
4. Ile kosztuje korzystanie z aplikacji?
Nic. Aplikacja jest i zawsze będzie darmowa.
5. Dlaczego Vocal Medical nie jest dostępne jako aplikacja dostępna do ściągnięcia na telefon?
Dobre pytanie. Też z początku myślałem, że tak byłoby lepiej. Niemniej jednak mnogość (przynajmniej kilka) systemów operacyjnych dostępnych na rynku stworzyłaby ogromne problemy techniczne i, jak się domyślam, masakrycznie zwiększyła koszty stworzenia. Dodatkowo każda aktualizacja wymagałaby aktualizacji aplikacji na każdy system operacyjny telefonu.
6. Dlaczego w Vocal Medical nie są dostępne wszystkie europejskie języki?
Też zauważyłem ten problem. Niestety na etapie powstawania projektu nie udało się znaleźć partnerów w każdym kraju do gotowych do podjęcia współpracy.
PS Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało w komentarzach. Wraz z Eweliną, która jest o wiele bardziej zorientowana w różnych kwestiach dotyczących Vocal Medical, postaramy się odpowiedzieć na wszystko, o co zapytacie (poza pogodą długoterminową ;-)).
Wyświetlenia: 4 184