Akademia Hipotermii – naucz się ratowania za darmo!

20 grudnia 2015, Pierwsza pomoc oraz Ratownictwo, Komentarze (0)

Wielkie joł!

Zima w tym roku dziwna, bo w moim Krakowie, kiedy piszę te słowa, temperatura oscyluje w okolicy tylko zera (tak, wiem, kalendarzowa jeszcze nie nadeszła). Wczoraj natomiast idąc na lodowisko z łyżwami w plecaku mijał mnie gość na…rolkach :-). Niemniej jednak nawet i w dodatniej temperaturze atmosfery może dojść do śmiertelnego w skutkach wychłodzenia organizmu. Dzisiaj właśnie o hipotermii oraz o jedynym miejscu w polskim internecie, gdzie KAŻDY może zdobyć wiedzę na ten temat.

Hipotermia – telegraficzny skrót

Czym jest hipotermia? To nic innego jak stan, w którym organizm człowieka osiąga temperaturę odbiegającą od tej, którą znamy i lubimy: 36.6 stopnia Celsjusza. Pod kątem medycznym, który nas interesuje, hipotermia to spadek temperatury ciała poniżej 35 stopni.

W tym tylko jednym wycinku całej medycyny istotnych jest stosunkowo wiele faktów, łatwych do przyswojenia dla każdego człowieka, będącego lub nie medykiem z wykształcenia.

W mojej ocenie najistotniejsza jest świadomość, że do hipotermii nie musi dojść w górach, na śniegu, czy przy temperaturze poniżej 0 stopni. Może ona wystąpić u człowieka przebywającego długo w trudnych warunkach atmosferycznych i przy nieodpowiednim ubiorze, u ludzi starszych w niedogrzanych domach (!), u ludzi po wypadkach i pod wpływem różnych substancji jak alkohol/narkotyki, którzy narażeni są na zimno czy wiatr.

Kogo więc może dotknąć hipotermia? Teoretycznie każdego z nas!

Życie do uratowania

Dlaczego temat wychłodzenia organizmu jest tak istotny, że poświęcam mu wolny od pracy czas i miejsce na blogu? Bo w medycynie, upraszczając temat bardzo, można wyznaczyć dwie grupy: tzw. zgony do uniknięcia oraz pacjentów, którym niestety pomóc się nie dało. Przekładając kwestię na praktykę, w drugiej kategorii będzie człowiek, który np. został przejechany przez ciężarówkę w wyniku którego doznał zmiażdżenia głowy (drastyczny acz realny przypadek).

W grupie osób z kategorii „zgonów do uniknięcia” znajdą się osoby z np. masywnym krwotokiem, który nie został zatamowany w odpowiedni sposób, poszkodowani, którym nikt nie udrożnił dróg oddechowych czy właśnie pacjenci w hipotermii, która na czas nie została rozpoznana i odpowiednio leczona.

Tych zgonów do uniknięcia jest zdecydowanie więcej niż nam, nawet medykom, na co dzień się wydaje. I właśnie hipotermia, o której dzisiaj, może stanowić nawet 3% pacjentów, którzy odeszli z tego świata choć nie musieli. Wydaje się, że 3% to niedużo? To nieprawda! To może być trzech Twoich sąsiadów z bloku lub osiedla domów jednorodzinnych, trzech Twoich kolegów z pracy lub trzech znajomych z danego rocznika w szkole!!!

Akademia Hipotermii

W obecnych czasach dostęp do wiedzy nierzadko nie wymaga nakładu żadnych środków finansowych. Zawsze natomiast niezbędny jest czas, wola jej zdobycia i odwaga, by mieć większą świadomość niż kolega z korpo-biura, ławki w szkole czy sąsiad, którego tak nie lubisz.

Przechodząc do sedna sprawy i tego wpisu, od niedawna dla każdego człowieka na tej polskiej ziemi (laika, ratownika, pielęgniarki, lekarza czy przedstawiciela innych zawodów medycznych) dostępna jest internetowa platforma edukacyjna.

Dostęp do niej jest darmowy, wystarczy założyć konto. Na stronie znajdują się 4 moduły, w zależności od stopnia zainteresowania/miejsca pracy/miejsca wykonywania działań ratunkowych. Kolejno są to:

+ Pierwsza pomoc
+ Kwalifikowana pierwsza pomoc
+ Zespoły ratownictwa medycznego
+ Szpitalny oddział ratunkowy / Izba przyjęć

Po rejestracji musisz wybrać moduł, który jest odpowiedni dla Ciebie. Parafrazując spoty reklamowe, w Akademii Hipotermii każdy znajdzie coś dla siebie ;-).

Każdy z modułów zawiera stosowną bazę informacji nt. poszkodowanych wychłodzonych oraz sposobu ich ratowania. Jeśli jesteś medykiem, dodatkowo czeka na Ciebie pretest oraz testy sprawdzające zdobytą wiedzę a także certyfikat udziału w szkoleniu (którego jeszcze nie miałem czasu zdobyć). Dodatkowo dla ratowników medycznych przyznawane jest 5 PUNKTÓW EDUKACYJNYCH – idealna sprawa dla tych, którym właśnie kończy się okres edukacyjny i mają niedostatek punktów ;-).

Na co więc czekasz? Dlaczego tracisz czas czytając moje blogowe wypociny? Kliknij na link poniżej lub logo, zarejestruj się w Akademii Hipotermii i daj szansę na przeżycie człowiekowi w zagrażającej życiu hipotermii!

AKADEMIA HIPOTERMII CENTRUM LECZENIA HIPOTERMII GŁĘBOKIEJ

Akademia Hipotermii - Centrum Leczenia Hipotermii GłębokiejWyświetlenia: 11 284

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!

To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: