1. miejsce dla Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn

7 kwietnia 2011, Wydarzenia, Komentarze (1)

Swoje wysokie kwalifikacje sześciu ratowników z Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn pokazało na XV Mistrzostwach w Ratownictwie Katastroficznym Niemieckiego Czerwonego Krzyża landu Mecklenburg – Vorpommern.

Podróż, która rozpoczęła się dla nich 1. kwietnia nie była bynajmniej Primaaprilisowym żartem. W drogę wyruszyli bardzo wczesnym rankiem i po blisko 12 godzinach drogi dotarli do Schwerina . 2. kwietnia stanęli do boju z jedenastoma innymi drużynami z całego landu. Mieli do czynienia zarówno z codziennymi, bardzo częstymi sytuacjami, jak na przykład upadkiem na korytarzu centrum handlowego, wstrząsem anafilaktycznym (reakcją alergiczną) po zjedzeniu orzechów. Pięciu z nich musiało zmierzyć się z indywidualnym zadaniem udzielenia pierwszej pomocy, które musieli wykonać bez jakiejkolwiek pomocy.

W pracowni chemicznej ruszyli na ratunek nauczycielowi i uczennicy, którzy po wybuchu substancji chemicznej doznali opatrzeń i częściowego uszkodzenia słuchu. Użycia bardziej specjalistycznego sprzętu wymagały pozostałe dwie konkurencje typowo medyczne, czyli resuscytacja z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz ewakuacja poszkodowanego po upadku ze schodów z wykorzystaniem noszy podbierakowych i materaca podciśnieniowego.

Poza konkurencjami ratowniczymi organizatorzy przygotowali również dwa testy, z zakresu historii Czerwonego Krzyża oraz ratownictwa, fizjologii i anatomii. Dwie stacje dotyczyły obsługi pojazdów ratowniczych, umiejętności przepakowania ich poprzez komendy optyczne dawane kierowcy oraz wykonania obsługi codziennej pojazdu i wykrycia usterek technicznych. Nie zapomniano o konkurencji z zakresu pomocy humanitarnej – z przygotowanej odzieży należało wybrać ilość odpowiednią dla 4-osobowej rodziny na dwa dni, która właśnie została ewakuowana z pożaru mieszkania. Jedną ze stacji był relaks – jedzenie lodów i rozmowa o zespole oraz relacjach między ich członkami.

Rywalizacja zakończyła się około godziny 18. Po powrocie do bazy noclegowej drużyny świętowały razem zakończenie męczącego dnia.

Wyniki

Wyniki ogłoszono w niedzielę, 3. kwietnia. Wraz z odczytywaniem wśród wszystkich zawodników wzrastało napięcie. Kiedy cztery ostatnie drużyny zostały poproszone na środek wiadomo już było, że w najgorszym razie powtórzą sukces sprzed trzech lat. Jednak kiedy nagrody za 3. i 2. miejsce rozdano Grupę ogarnęło zdumienie. Zajęli w Mistrzostwach honorowe pierwsze miejsce z racji tego, że mieli najwięcej punktów ale ich udział był gościnny i nie mogliby przejść do następnego etapu. W nagrodę otrzymali w pełni wyposażony plecak ratunkowy według standardu Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Polski Czerwony Krzyż był reprezentowany przez członków Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn w składzie:
1) Bartosz Romanowski, kapitan zespołu
2) Łukasz Niemczuk, dowódca sekcji, technical leader
3) Joanna Kurzyńska
4) Paweł Kowalczyk
5) Natalia Wyżlic
6) Izabela Wieczorek

Grupie towarzyszyli: dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Okręgowego PCK w Olsztynie Andrzej Karski oraz Sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Ostródzie Stanisław Makowski.

Nieocenionej pomocy Grupie w czasie wyjazdu udzieliła Anna Wrąbel, zarówno tłumacz jak i przewodnik, dzięki któremu bez trudu porozumiewali się z sędziami i pozorantami.

Opiekunem ze strony niemieckiej była Karin Hoffman, która udzielała rad natury organizacyjnej i dotyczące pracy w zespole.

Zadania

Scenariusze poszczególnych stacji:
1) Test teoretyczny (tematyka: ratownictwo medyczne, anatomia i fizjologia człowieka, wyszkolenie techniczne),
2) Indywidualne udzielanie pierwszej pomocy pacjentom urazowym,
3) Eksplozja w szkolnej pracowni chemicznej,
4) Upadek uczennicy ze szkolnych schodów oraz utrata przytomności przez świadka zdarzenia na skutek reakcji na stres,
5) Test ze znajomości historii Czerwonego Krzyża,
6) Planowanie i organizacja pomocy humanitarnej dla rodziny pogorzelców (zaopatrzenie 4 osobowej rodziny w odzież na 2 dni),
7) Przeparkowywanie ambulansu na podstawie komend optycznych oraz kompletowanie apteczki pierwszej pomocy wg. niemieckiego standardu DIN ze zgromadzonych materiałów (znalezienie braków, przeterminowanych środków itp.),
8) Obsługa codzienna pojazdu ratowniczego-znalezienie usterek w karetce przed objęciem dyżuru obstawy medycznej,
9) Upadek kobiety w centrum handlowym-zaopatrzenie urazów kończyny górnej i dolnej
10) Odpoczynek – jedzenie lodów,
11) Zespołowa resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem defibrylatora AED w centrum handlowym, utrata przytomności przez świadka zdarzenia na skutek reakcji na stres,
12) Ostra reakcja anafilaktyczna po spożyciu orzechów w centrum handlowym.

Warto dodać ciekawą informację, że regulamin zawodów przewiduje, że podczas większości konkurencji kapitan zespołu nie może bezpośrednio brać udziału w udzielaniu pomocy, a efektywnie koordynować zespołem co było dodatkowo oceniane. A w przypadku tego zespołu zawsze oceniane jako wzorcowe.

Młodzi ludzie, wolontariusze potwierdzili, że potrafią swoją ciężką pracą zdobywać szczyty nawet za granicą. Jak zapowiada szef Grupy, Bartosz Romanowski, pomimo sukcesu wiele jest jeszcze do dopracowania, a sprawdzenie umiejętności pozwoli im stać się jeszcze sprawniejszymi w działaniu.

Galeria zdjęć

[nggallery id=21]

Autorem artykułu jest Izabela Wieczorek z Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn.



Wyświetlenia: 2 931

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: