STOP pijanym kierowcom

23 marca 2009, Inne, 4 komentarze

Stop pijanym kierowcomZe skutkami spożycia alkoholu pracownicy ochrony zdrowia mają do czynienia w swojej pracy na codzień. Stykają się z tym problemem przede wszystkim ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze pracujący w karetkach pogotowia i udzielający pomocy osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń losowych, wypadków. Poszkodowani upojeni, nieprzytomni, z urazami głowy, drgawkami poalkoholowymi, potrąceni nie są rzadkimi, odosobnionymi przypadkami. Stanowią za to dużą część interwencji ambulansów.

Osoby będące po spożyciu alkoholu nie krzywdzą jedynie samych siebie. Wsiadając za kierownicę samochodu, prowadząc inne pojazdy, czy tylko wkraczając wężykiem na jezdnię, stają się nie tylko przestępcami, ale też niejednokrotnie zabójcami. Przy tym bardzo często los jest dla nich na tyle życzliwy, że ofiary wypadków przez nich spowodowanych tracą życie lub doznają ciężkich obrażeń, a oni wychodzą z tego wszystkiego bez szwanku.

Statystyka

W roku 2007 na polskich drogach zostało zatrzymanych blisko 160 tysięcy pijanych kierowców.[1. Statystyka wypadków na polskich drogach w 2007 roku] Gdyby chociaż co czwarty z nich spowodował wypadek, to ogólna liczba wypadków w 2007 roku wzrosłaby prawie dwukrotnie.
Analiza wypadków drogowych ukazuje skalę problemu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. I tak np. w roku 2005 wśród 7685 nietrzeźwych uczestników wypadków kierujący pojazdami stanowili 57,7 %, tj. 4433 kierowców. Oczywiście największą grupę pijanych tworzyli kierowcy samochodów osobowych (3307), dalej rowerzyści (583), kierowcy samochodów ciężarowych (184), motocykliści (144) oraz inni (215).
Wypadki drogowe są powodowane nie tylko przez pijanych kierowców, ale i przez pieszych. W roku 2005 ich liczba stanowiła 30 % pijanych uczestników wypadków i wyniosła 2298.
Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, iż „wypadki na gazie” powodowane są najczęściej przez kierowców młodych, w wieku 19-31 lat. Statystyki pokazują dodatkowo, iż z tej grupy największe zagrożenie stwarzają kierowcy w wieku 21-24 lata[2. Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego] (przez co ci, którzy jeżdżą dobrze i bezkolizyjnie, muszą płacić wyższe ubezpieczenie OC pojazdów).

Pijany kierowca a prawo

paragrafPrawo polskie dzieli kierowców „na gazie” na dwie grupy, w zależności od stężenia alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu lub we krwi.
Gdy zawartość alkoholu w 1 litrze wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg (a we krwi od 0,2 do 0,5 promila) to mamy do czynienia ze stanem po spożyciu alkoholu, który jest wykroczeniem.
Przy zawartości alkoholu w 1 litrze wydychanego powietrza powyżej 0,25 mg (a we krwi powyżej 0,5 promila) mówi się o stanie nietrzeźwości, który jest przestępstwem.

Kierowca prowadzący samochód po spożyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z wieloma konsekwencjami swojego czynu. Od ukarania punktami karnymi, poprzez karę grzywny i zatrzymanie prawa jazdy, po karę pozbawienia wolności do lat 15.

Punkty karne

10 punktów karnych może otrzymać osoba kierująca pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu. Przy okazji np. spowodowania wypadku drogowego, gdy pijany kierowca nie udzieli pierwszej pomocy ofiarom, może otrzymać kolejne 10 punktów. Dodatkowo za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi 6 punktów karnych.

Izba wytrzeźwień

Pijany kierowca, jak i każda inna nietrzeźwa osoba, może zostać doprowadzony przez funkcjonariuszy Policji bądź strażników straży gminnej do izby wytrzeźwień, bądź też placówki lub jednostki Policji. Doprowadzenie o którym mowa wykonywane jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r.w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości.

Zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy może zostać wykonane na podstawie Artykułu 42 Kodeksu Karnego.

Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
§ 3. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.

Grzywna

Na podstawie Artykułu 87 Kodeksu Wykroczeń kierowcy prowadzącemu pod wpływem alkoholu grozi grzywna (oraz zakaz prowadzenia pojazdów):

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Osadzenie w areszcie

Za swoje wykroczenie kierujący pojazdem pod wpływem alkoholu może zostać osadzony w areszcie. Wymiar kary reguluje Kodeks Wykroczeń:

Art. 19. Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.
Art. 20. § 1. Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc.
§ 2. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:
1) nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
2) jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd;
3) ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

Kara pozbawienia wolności

Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.[3. Co grozi nietrzeźwym kierowcom]

Podsumowując. Jedna chwila zapomnienia i jedna błędna decyzja osoby po spożyciu alkoholu może być dla niego (i nie tylko) tragiczna w skutkach. Nietrzeźwa osoba powodując wypadek musi liczyć się z otrzymaniem nawet 26 punktów karnych i zatrzymaniem prawa jazdy. Zakładając, iż nic mu się nie stanie, najbliższą noc może spędzić na izbie wytrzeźwień, prawdopodobniej jednak będzie to areszt. Grzywna, która grozi pijanemu, jest niczym w porównaniu do czasu, jaki spędzi w więzieniu. A będzie to nawet 15 lat, jeśli w wypadku spowodowanym przez osobę nietrzeźwą były ofiary śmiertelne.
Jednak tak naprawdę to wszystko nic, przy świadomości do końca życia, że jest się mordercą…

Jak się zachować widząc pijanego kierowcę

potracony-pijanyWzorowy sposób na zatrzymanie pijanego kierowcy na drodze opisał Piotr Andrzejak w swoim artykule zatytułowanym „Jak doprowadziłem do zatrzymania pijanego kierowcy„.
Sprawa trudna nie jest, musimy oczywiście skorzystać z pomocy policji. Po wybraniu numeru 997 powinniśmy nakreślić oficerowi dyżurnemu całą sytuację, informując jaką drogą/ulicą jedziemy, w którym kierunku, oraz za jakim pojazdem. Najlepiej, jeśli będziemy za nim podążać do momentu zatrzymania przez patrol policyjny. Tutaj nasz obywatelski obowiązek się kończy, a my możemy być z siebie dumni gdyż możliwe, że uratowaliśmy czyjeś życie.

Kierowcy karetek też zatrzymują

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce na początku marca tego roku. Załoga karetki jadąc krajową siódemką dostrzegła kierowcę jadącego całą szerokością pasa. Wezwana policja stwierdziła u kierowcy ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Pod koniec zeszłego roku zespół karetki pogotowia dostrzegł na krajowej piętnastce jadącego wężykiem motorowerzystę. Kierowca, widząc karetkę, zatrzymał się na poboczu, jednak gdy ratownik medyczny zbliżył się do niego, postanowił odjechać. Na szczęście ucieczka ta została mu udaremniona, gdyż alkomat wskazał prawie 2 promile.

Podobnych sytuacji wydarzyło się dużo więcej. Cieszy fakt, że dużo ludzi jest czułych na problem pijanych kierowców i postanawia działać.
A Wy, mieliście kiedykolwiek do czynienia z nietrzeźwym kierującym samochodem? A może byliście pasażerami pijanego kierowcy? Jeśli tak, to jak się zachowaliście?

Na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku. Przedstawia on historię młodej dziewczyny, Jacqueline Saburido, której życie zmieniło się diametralnie po pewnym wypadku…

Widzisz pijanego kierowcę na drodze? Poinformuj niezwłocznie policję, nie pozwól mu jechać dalej! Ktoś z Twoich znajomych chce prowadzić po spożyciu alkoholu? Powstrzymaj go od tego!
Pamiętaj, na miejscu tej młodej dziewczyny możesz być Ty lub ktoś z Twoich bliskich!

Drogi Czytelniku, prześlij proszę link do tego wpisu do jak największej liczby swoich znajomych, a tym samym zwiększ bezpieczeństwo NAS WSZYSTKICH na drodze.

grafika tytułowa: pijanikierowcy.pl



Wyświetlenia: 2 280

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: