Ratownik medyczny to nie sanitariusz

15 czerwca 2012, Ratownictwo, 28 komentarzy

„Sanitariusze przenieśli pacjenta do karetki”, „lekarz wraz z sanitariuszami”, sanitariusze to, sanitariusze tamto. Czy w obecnym systemie ratownictwa medycznego w Polsce funkcjonują sanitariusze? Dzisiejszy wpis odpowiada na to pytanie.

Członkowie zespołów ratownictwa medycznego (personelu karetki) inni niż lekarz lub pielęgniarka wciąż większości społeczeństwa kojarzą się z sanitariuszami. Nie dziwne to, gdyż pracownicy na takim właśnie stanowisku przez lata jeździli w pogotowiu ratunkowym jako „asystenci” personelu medycznego.

Asystenci w sensie pomocników, oficjalnie nie wykonujący działań stricte medycznych, co wynikało z braku u nich wykształcenia medycznego.

Na początku XXI wieku w karetkach pogotowia można było spotkać jeszcze przedstawicieli tej grupy zawodowej. Równocześnie, a właściwie już wcześniej, bo pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia, powstały w naszym kraju pierwsze szkoły kształcące ratowników medycznych. Program kształcenia był ukierunkowany ogólnie rzecz biorąc na jedno – wykonywanie działań medycznych w stanach zagrożenia życia.

Obecnie obowiązującym w Polsce aktem prawnym dot. ratownictwa medycznego jest Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku, o czym wspominałem w niedawnym artykule pt. Czy w Polsce istnieje system ratownictwa medycznego.

Wspomniana ustawa dokładnie definiuje kto i w jaki sposób może zostać ratownikiem medycznym oraz to, co nas najbardziej interesuje w tym artykule: kto (przedstawiciele jakich zawodów) mają wchodzić w skład zespołów ratownictwa medycznego (karetek pogotowia ratunkowego).

O tym mówi Art. 36. Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym:

1. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na:
1) zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;
2) zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Jak widać, w powyższym zapisie nie ma mowy o obecności sanitariusza w ambulansie ratowniczym. Wiele jeszcze wody będzie musiało w Wiśle upłynąć, aby w świadomości ludzkiej sanitariusz został zastąpiony ratownikiem medycznym – osobą z wykształceniem medycznym, która jest „stworzona” do ratowania ludzkiego życia na najwyższym poziomie właśnie, a nie bezmyślnego wrzucania na nosze i transportowania do szpitala, wnoszenia, znoszenia i przekładania.

Że wielu ludziom ciężko to zrozumieć – rozumiem. Jednak Wy, drodzy dziennikarze, po tylu latach obecności ratowników medycznych w karetkach i już teraz nieobecności lekarzy w większej części zespołów ratownictwa medycznego zapamiętajcie proszę, że statystycznie to właśnie ratownik medyczny ratuje częściej w pomocy przedszpitalnej a nie lekarz, tym bardziej nie sanitariusz!

PS Oczywiście sanitariuszy można spotkać stąpających po polskiej ziemi – w szpitalnictwie i transporcie sanitarnym (o czym przypomniał Seba poniżej) ;-).

Ratownik to nie sanitariusz



Wyświetlenia: 17 260

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: