Ratowniczy przegląd tygodnia #20

12 kwietnia 2010, Wydarzenia, Komentarze (0)

Majowa karetka. Ratownik na hondzie wyjedzie na ulice
Od maja w Olsztynie rozpoczną się dyżury ratownika motocyklowego pełnione na Hondzie Transalp. Motocykl wyposażony jest w konieczny sprzęt do podtrzymywania życia poszkodowanego. Dzięki określeniu motocyklisty „pilotem karetki” jego funkcjonowanie może być finansowane z kontraktu pogotowia podpisanego z NFZ. Ratownik motocyklowy w Olsztynie ma pełnić dyżury do końca września w godzinach od 7 do 19.

Wąbrzeźno: Pożyczona karetka wozi pacjentów
W powiecie wąbrzeskim (woj. kujawsko-pomorskie) NZOZ Nowy Szpital zabezpieczający pomoc doraźną boryka się z problemami finansowymi. W poprzedni weekend doszło nawet do sytuacji, w której trzy z czterech karetek odmówiły posłuszeństwa a jednego z pacjentów do szpitala musieli zawieźć strażacy. Dyrekcja sytuację tłumaczy brakiem środków na zakup nowych ambulansów. Z początkiem tygodnia jeden z ambulansów został już naprawiony i wrócił do pracy. Dodatkowo pogotowie wąbrzeskie pożyczyło jedną karetkę z Chojnic.

Na Opolszczyźnie ma być 42, a nie 41 zespołów ratownictwa medycznego
Według dotychczasowych planów do Wołczyna położonego na Opolszczyźnie miała trafić karetka z Nysy. Odebranie jednego zespołu Nysie za bardzo osłabiłoby jednak zabezpieczenie mieszkańców. W takiej sytuacji wojewoda opolski podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowego, 42. zespołu w województwie. Jeśli ministerstwo zdrowia nie zgodzi się na sfinansowanie dodatkowej karetki, wojewoda ma uruchomić plan awaryjny w ramach którego nadprogramowy zespół będzie finansowany z dotychczasowej puli pieniędzy.

Karetka zderzyła się z tico
W sobotę w Warszawie doszło do zderzenia karetki z daewoo tico. W wyniku zdarzenia trzy osoby z zespołu ratownictwa i dwie jadące osobówką trafiły do szpitala. Nie wiadomo jeszcze kto spowodował wypadek, jego przyczyny bada policja.

Piekary Śląskie: wkrótce otwarcie nowoczesnej izby przyjęć
W Piekarach Śląskich najpóźniej na początku maja br. ma rozpocząć funkcjonowanie jedna z najnowocześniejszych izb przyjęć urazowo-ortopedycznych w Polsce. Koszt inwestycji wynosi ok. 4 mln zł. W głównej mierze został sfinansowany z dofinansowania UE, przy wsparciu samorządu regionalnego.

Jelenia Góra: pogotowie profilaktyczne
Pogotowie ratunkowe z Jeleniej Góry uruchomi niedługo społeczny projekt zdrowotny, w ramach którego mieszkańcy gmin będą mogli zostać poddani darmowym podstawowym badaniom. Projekt przewiduje m.in. badanie poziomu glukozy, tętna i temperatury ciała, EKG, współczynnika BMI. Badania ma realizować zespół karetki składający się z lekarza internisty lub kardiologa, ratownika medycznego i pielęgniarki. Realizacja darmowych dla pacjentów badań możliwa jest dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu wynoszącemu 12 tys. zł.



Wyświetlenia: 792

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: