Ratowniczy.net patronem II Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Medycznych w RM

6 marca 2011, Wydarzenia, 9 komentarzy

W dzisiejszym wpisie chciałbym Was poinformować, że Ratowniczy.net objął patronatem medialnym II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym – Kraków 2011. Na blogu oczywiście w odpowiednim czasie pojawią się materiały z zawodów (zdjęcia, filmy, opisy rozegranych zadań), teraz natomiast chciałbym Was zaprosić do zapoznania się z informacjami o zawodach, które wyjątkowo wklejam z informacji prasowych przygotowanych przez organizatorów. Zarezerwujcie sobie również już teraz czas w dniach od 26 do 29 maja 2011, aby zawody odwiedzić osobiście :-).

Skąd pomysł zorganizowania zawodów w Krakowie?

Mistrzostwa w ratownictwie medycznym dla zespołów pogotowia ratunkowego, jednostek Straży Pożarnej, ratowników GOPRu, WOPRu, PCK oraz innych organizacji i fundacji ratowniczych organizowane są w Polsce od kilku lat.

Zawody przewidziane tylko dla studentów kierunków medycznych zorganizowano po raz pierwszy w maju 2010 roku na terenie Rynku Manufaktury w Łodzi, z inicjatywy działającego na tamtejszym Uniwersytecie Medycznym Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof im dr. n. med. Adama Rasmusa. Były to I Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym.

Gdy okazało się że pierwsze miejsce zajął zespół studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, pojawiła się propozycja spotkania uczelni z całego kraju również w 2011 roku, tym razem na zawodach w Krakowie.

II Ogólnopolskie Zawody Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym – Kraków 2011 organizowane są przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. W ich tworzenie bardzo angażują się między innymi zwycięzcy zawodów w Łodzi, traktując organizację imprezy jako wyróżnienie dla Miasta Krakowa oraz Uczelni, której są już absolwentami.

Organizatorzy dokładają starań, aby lokalizacja i treść zadań realizowanych podczas zawodów podkreśliła piękno Krakowa i dała uczestnikom możliwość zobaczenia jego unikalnych zakątków.

Punkt kulminacyjny zawodów

W sobotę 28 maja 2011 roku, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się ćwiczenie postępowania służb ratowniczych na wypadek katastrofy samolotu pasażerskiego podczas nieudanego awaryjnego lądowania. W samolocie, oraz wokół niego, znajdzie się jednocześnie stu poszkodowanych.

Zespoły ratownicze uczestniczące w zawodach będą musiały współpracować tak, aby jak najszybciej wybrać spośród rannych najpilniej potrzebujących pomocy. Miejsce zdarzenia zabezpieczą strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, którzy wykorzystując specjalny pneumatyczny namiot stworzą punkt pomocy medycznej – miejsce, do którego ewakuowani będą poszkodowani.

Wykorzystany zostanie sprzęt, jakiego nie używa się w ratownictwie, dopóki nie dojdzie do katastrofy z tak dużą liczbą ofiar. Podczas realizacji zadania w jednym miejscu znajdzie się cały sprzęt, wszystkie pojazdy oraz pozoranci, ratownicy i strażacy zaangażowani w organizację zawodów.

Ćwiczenie stanowić będzie główny element zawodów. Dzięki niemu uczestnicy dostrzegą swoje błędy i zweryfikują zdolność przełożenia wiedzy na praktyczne działania. Wszystko to sprawi, że będą ratować poszkodowanych bezpieczniej, pewniej i skuteczniej, jeżeli do podobnego zdarzenia dojdzie w warunkach realnych. Obserwować działania strażaków i ratowników będzie kilkaset osób, a wnioski płynące z realizacji procedur i założeń zostaną opublikowane.

Proces przygotowywania i planowania ćwiczenia jest przez nas dokumentowany – również jego przebieg i podsumowanie zostaną uwiecznione. Powstanie w ten sposób film, którym chętnie się podzielimy. Zapraszamy wszystkich do obserwowania tej spektakularnej i skomplikowanej akcji, którą przygotowaliśmy korzystając z niepowtarzalnych zbiorów i atmosfery Muzeum Lotnictwa oraz zaangażowania wielu pasjonatów.

Teren ćwiczenia umożliwia obserwowanie go różnych stron, również z wału otaczającego muzeum. Dziennikarzom zapewniamy swobodę poruszania się po miejscu symulowanej katastrofy. Ćwiczenie odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych w godzinach przedpołudniowych. Cały czas prowadzimy starania i rozmowy mające na celu pozyskanie sprzętu i środków jak najbardziej podnoszących walory edukacyjne, widowiskowość oraz realizm pozoracji.

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje o II Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym możecie znaleźć na oficjalnej stronie zawodów, a także u Marka Siuty, który jest odpowiedzialny za organizację zawodów, pisząc na adres marek@zawodyrm2011.pl. Pytania możecie również zadawać poniżej w komentarzach – Marek czasem wpada na bloga, więc na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.



Wyświetlenia: 1 632

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: