Leki w ratownictwie – skąd czerpać o nich wiedzę?

20 lutego 2011, Edukacja oraz Ratownictwo, 18 komentarzy

Choć ratownik medyczny na własną rękę, bez nadzoru lekarza systemu, może podawać ograniczoną liczbę leków, od osób rozpoczynających pracę zawodową bardzo często padają pytania o dawkowanie danego medykamentu, sposób jego przygotowania czy podania. Skąd więc można czerpać wiedzę o lekach stosowanych w ratownictwie medycznym?

Do napisania dzisiejszego artykułu zmotywowało mnie pytanie starego znajomego przesłane mailem oraz wiele wątków na forach internetowych poruszających temat leków w pogotowiu ratunkowym.

1. Załącznik do rozporządzenia MZ

Aktem prawnym regulującym wykaz leków, które może podawać ratownik medyczny bez zlecenia lekarza jest załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 r. Aktualny wykaz leków oraz ich postać znajduje się pod tym linkiem (plik PDF) oraz na blogu ratowniczym w tym artykule.

Wspomniana lista leków musi być znana każdemu ratownikowi, zwłaszcza pracującemu w zespole podstawowym.

2. Ulotka leku

Do każdego leku, zgodnie z obowiązującym prawem, musi być dołączona ulotka informacyjna. To do niej powinieneś na samym początku zajrzeć, aby uzyskać szczegółowe wiadomości na temat zalecanej przez producenta dawki, sposobu podania i przygotowania leku, wskazań, przeciwwskazań oraz możliwych powikłań.

Zdarza się jednak, że w opakowaniu lekarstwa ulotki nie ma – mógł ją wyrzucić któryś z Twoich kolegów lub po prostu nie dotarła z apteki. W takim przypadku konieczne będzie wsparcie się kolejnymi źródłami wiedzy.

3. Literatura

Najlepszą książką, którą mogę Ci polecić, jest pozycja „Leki w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii„. Wprawdzie jej zakup to wydatek o wysokości ponad 50 zł, ale patrząc na zasób informacji w niej zawartych naprawdę warto. W książce w czytelny sposób przedstawiono wszelkie niezbędne informacje do stosowania danego leku, tj. kolejno: wskazania, działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, objawy niepożądane, interakcje. Oprócz tego przy nazwie danej substancji, np. Midazolam, umieszczono nazwy preparatów obecnych w Polsce (Dormicum, Midanium).

4. Pharmindex

Jeśli masz znajomego farmaceutę lub przedstawiciela farmaceutycznego, możesz poprosić go o podarowanie ci papierowej wersji Pharmindexu. Jest to pokaźnych rozmiarów księga, zawierająca wykaz leków (oraz informacje o ich podawaniu) dostępnych na rynku bez recepty oraz wydawanych na receptę. Wprawdzie nie znajdziesz w nim wszystkich leków stosowanych w stanach zagrożenia życia ale i tak może być on cennym źródłem wiedzy.

5. Encyklopedia leków

W internecie dostępnych jest wiele encyklopedii leków. Ze swojej strony mogę polecić serwis LEKsykon w ramach portalu Esculap.pl, dostępny pod tym adresem. Aby z niego skorzystać konieczna jest rejestracja na stronie – portal z założenia dostępny jest tylko dla medyków, dlatego też wzbudza u mnie największe zaufanie.

6. Wytyczne PRC

Wytyczne Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji również opisują leki stosowane w ratownictwie a dokładniej te z nich, które stosowane są w nagłym zatrzymaniu krążenia. Dla przykładu, w Wytycznych 2005 informacje o medykamentach znajdziesz w rozdziale 4., od strony 67.

PS Znasz jakieś inne miejsca zawierające wiadomości o lekach w ratownictwie? Podziel się nimi proszę w komentarzach :-).



Wyświetlenia: 24 688

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: