Kurs doskonalący dla ratowników medycznych w Medycynie Praktycznej

26 marca 2012, Edukacja, 10 komentarzy

W ostatnim tygodniu przez sześć dni miałem przyjemność uczestniczyć w kursie doskonalącym dla ratowników medycznych. Kurs zorganizowany był przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w ramach dofinansowania z UE, wykonawcą była Medycyna Praktyczna – Szkolenia. Jak było na kursie i czy warto się zapisać na to szkolenie w Krakowie?

Przed

Całość spraw związanych z zapisem uczestnika na szkolenie załatwia CMKP. To do nich można zadzwonić i dowiedzieć się o wolne miejsca. Oni również odpowiadają za zebranie od uczestników niezbędnych dokumentów , formularzy etc. Tutaj jak dla mnie wszystko przebiegło bezproblemowo, kontakt z CMKP przyjazny.

Przed kursem otrzymałem materiały szkoleniowe – w formie wypalonych na CD prezentacji ze slajdami z wykładów. I choć nawet wydrukowałem tych kilkadziesiąt (więcej?) stron, to podczas szkolenia w żaden sposób z nich nie skorzystałem. Być może prezentacje przydadzą mi się kiedyś do powtórki :-).

W trakcie

Szkolenie chcąc nie chcąc musiało być przeprowadzone w zgodzie z odgórnie narzuconą tematyką. W końcu ma być to kurs doskonalący dla ratowników medycznych, więc nikt nie wie lepiej co ratownikowi w pracy potrzebne od…osoby siedzącej za biurkiem i wymyślającej tematykę kursu! Z tego też tytułu konieczne było przypomnienie uczestnikom KDRM-u jak korzystać z systemów łączności, zakładać dostępy dożylne czy też z kim możemy się spotkać w trakcie działań z jednostek współpracujących z systemem.

To nieważne zresztą – program to program, ma być zrealizowany. Ważne, żeby zrobić to dobrze i aby uczestnicy wynieśli ze szkolenia jak najwięcej (pozostawiając na miejscu drogocenny sprzęt;-). Kto więc prowadził ten kurs doskonalący dla ratowników medycznych?

Instruktorzy. W gronie prowadzących znaleźli się ratownicy medyczni, lekarz i psycholog współpracujący z Medycyną Praktyczną. Równocześnie większość z nich to instruktorzy kursów BLS-AED, ALS, ACLS, PALS, ITLS, EPLS i innych tajemniczych trzy- lub czteroliterowych skrótow :-).

Wspomniana kadra w moim odczuciu wyjątkowo kompetentna: świetny kontakt z uczestnikami; szeroka wiedza; doświadczenie zawodowe; doświadczenie instruktorskie. Szczerze? Chociażbym chciał, bo lubię, do czegoś się przyczepić, to nie mam do czego.

Wykłady. Wydawać by się mogło (a tak zapewne nie tylko mi się wydawało na początku), że w tematyce narzuconej odgórnie nie można nic już dopowiedzieć. Oczywiście, że można, nawet nt. zwykłego ABC. Nawet potencjalnie najnudniejszy wykład okazywał się na tyle ciekawy, że przysypiali tylko uczestnicy po nocnych dyżurach ;-).

Ćwiczenia. Prowadzone były w grupach 10-osobowych. Nie za dużo, nie za mało – dla mnie generalnie było komfortowo :-). Z nich również jestem w pełni usatysfakcjonowany. Były prowadzone na odpowiednim sprzęcie i, co najważniejsze, na podstawie scenariuszy z życia wziętych i realnych (a nie np.: „masz pacjenta w ciężkim wstrząsie hipowolemicznym, HR 72, BP 210/130”).

Egzamin. Składający się z części teoretycznej i praktycznej. Poziom moim zdaniem wyważony, ja zaliczyłem, pozostali uczestnicy również. Z drugiej strony ciężko byłoby go nie zdać, mając styczność z ratownictwem medycznym na co dzień.

Jedzenie. W ramach szkolenia zapewnione były posiłki, tj. śniadanie, obiad i ciacho na deser po obiedzie. Porcje dla mnie ciut za duże, dla dużych facetów pewnie za małe ;-). Poziom całkiem dobry.

Po

Na zakończenie szkolenia otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu doskonalącego dla ratowników medycznych. Książeczki doskonalenia zostały w biurze Medycyny Praktycznej, zostaną uczestnikom odesłane.

Wrażenia po kursie doskonalącym dla ratowników medycznych przeprowadzonym przez Medycynę Praktyczną bardzo, ale to bardzo pozytywne! Pomijając fakt, że szkolenie było bezpłatne (finansowane z UE) to za taki kurs normalnie zapłaciłbym regularną kwotę i nie miał poczucia, że pieniądze wyrzuciłem w błoto.

Jeśli masz wątpliwości dokąd skierować swe kroki w celu zrealizowania obowiązkowego dla nas KDRM-u przyjedź do Krakowa do Medycyny Praktycznej – jestem przekonany, że nie pożałujesz.

Dodatkowe informacje: CMKP



Wyświetlenia: 6 642

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: