Krzesełko kardiologiczne oszczędzające ratownika

7 marca 2009, Sprzęt ratowniczy, 4 komentarze

W zeszłym roku do naszej stacji pogotowia zawitał sprzęt, który jest dla nas dużym udogodnieniem w transporcie pacjentów. Wprawdzie nie są to nosze Caterpillar Scoop o których pisałem jakiś czas temu, jednak nasze kręgosłupy nie muszą wytrzymywać już tak dużych obciążeń.
„Krzesełko kardiologiczne” ROLMAN o którym mowa, zostało wyprodukowane przez czeską firmę Medirol. Spośród innych urządzeń do transportu chorych wyróżnia go zastosowanie systemu schodowego, pozwalającego na zjeżdżanie z poszkodowanym nawet z 10 piętra.

rolmanSystem schodowy został zamontowany w tylnej części krzesła, na aluminiowym, rozkładanym wysięgniku. Ma postać gumowej gąsienicy o szerokości ok. 1 cm. Według danych producenta krzesło wytrzymuje obciążenie do 180 kg. Do innych zalet krzesełka ROLMAN zaliczyć można:

  • aluminiową konstrukcję o wysokiej wytrzymałości
  • ergonomiczną sterowanie i trzymanie
  • łatwie składanie i rozkładanie
  • gumowe koła o średnicy 17,5 cm pochłaniające wstrząsy
  • obrotowe przednie koła
  • stałe przednie i tylne uchwyty umożliwiające przenoszenie pacjenta
  • wysuwany górny uchwyt, ułatwiający zjeżdżanie po schodach
  • czteropunktowy system pasów bezpieczeństwa
  • blokada krzesełka przed złożeniem

Alternatywa

Alternatywę dla czeskiego produktu stanowi krzesło EZ Glide® Evacuation Stair Chair produkowane przez firmę Ferno.
Zasada działania jest taka sama jak w przypadku krzesła ROLMAN, jednak jego maksymalne obciążenie jest większe o prawie 50 kg. Z opinii ludzi pracujących na krzesełku kardiologicznym Ferno wynika, iż jego konstrukcja jest solidniejsza i masywniejsza (15kg), a gąsienice dzięki którym zwozimy pacjentów po schodach są szersze i grubsze.
Poniżej zamieszczam porównanie podstawowych parametrów opisywanych krzesełek oraz najbardziej popularnego w Polsce modelu 40 firmy Ferno:
Krzesełka kardiologiczne

Wrażenia z jazdy

Zadaniem krzesełka kardiologicznego z systemem schodowym jest odciążenie kręgosłupów i mięśni ratowników. I tak rzeczywiście jest. Pacjenta nie trzeba znosić ze schodów, a zamiast tego można bezpieczenie z nim po prostu zjechać. Na dodatek, średniej wagi poszkodowanego można zwieźć samemu, w pojedynkę. Dzięki zamontowaniu czterech kółek, przez płaską trasę dom-karetka i karetka-SOR przewóz chorego odbywa się w sposób komfortowy zarówno dla niego jak i dla nas (nie musimy przechylać krzesełka do tyłu i wieźć go na dwóch kółkach).
Jedyną dostrzeżoną przeze mnie do tej pory wadą są większe gabaryty krzesła ROLMAN w porównaniu z modelem „40” firmy FERNO. Uciążliwe bywa czasem manewrowanie krzesłem z pacjentem w wąskich klatkach schodowych niektórych bloków i kamienic. Nie jest to jednak aż tak duża wada, aby rezygnować ze sprzętu ratowniczego tak bardzo odciążającego nasz kręgosłup.Wyświetlenia: 13 703

To nie koniec! Sprawdź najnowsze wpisy:

Konferencje, wydarzenia i zawody ratownicze w 2018 roku

Konferencje ratownicze z reguły odbywają się wiosną i jesienią. Są jednak i wydarzenia, które mają miejsce bardziej lub mniej regularnie przez cały rok, jak np. spotkania z cyklu Ratownictwo Po Godzinach. W tym miejscu postanowiłem stworzyć kalendarium wydarzeń ratowniczych na …

Pacjent w karetce nie musi cierpieć z bólu. Ale będzie!

Niedawno media obiegła informacja, jakoby bezduszni i niedouczeni pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego znęcali się nad pacjentami i nie podawali im środków przeciwbólowych. Czy doniesienia medialne są zgodne z rzeczywistością? Czy w codziennej pracy ratownicy medyczni unikają podawania leków? Zapraszam …


Podoba Ci się na Ratowniczym?

Dzięki rejestracji otrzymasz informację na swojego maila o nowym wpisie od razu po publikacji. Dowiesz się również o rzeczach, których nie publikuję na Facebooku. Twojego adresu nie udostępnię nikomu!