KED – kamizelka Kendricka w pracy ratownika i strażaka

10 marca 2010, Ratownictwo oraz Sprzęt ratowniczy, 5 komentarzy

Dzisiejszy wpis jest drugim z serii pytań od Czytelników bloga ratowniczy.net. Kilka dni temu napisał do mnie Dawid z następującym problemem:

witam.
jestem pracownikiem straży pożarnej i ostatnim czasem miałem do czynienia z jednym doktorem, który usilnie twierdził iż nam jak i ratownikom medycznym nie można stosować kamizelki KED. miał również przedstawić mi akt prawny regulujący to ale niestety nie mam już z Nim kontaktu. prosiłbym o pomoc, gdyż ja osobiście nigdzie nie doszukałem się takich aktów prawnych.

Zanim odpowiem na pytanie Dawida przedstawię w kilku słowach tytułem przypomnienia kamizelkę KED i sposób jej stosowania.

KED – kamizelka Kendricka

KED jest specjalnym rodzajem kamizelki używanym głównie podczas wydobywania pacjentów z pojazdów po wypadkach. Napisałem głównie, gdyż można jej również użyć w miejscach, gdzie dostęp do poszkodowanego jest ograniczony i nie ma możliwości wykorzystania deski ortopedycznej. Budowa i prawidłowe założenie kamizelki KED’a zapewnia (w połączeniu z kołnierzem ortopedycznym) unieruchomienie głowy, szyi i kręgosłupa w pozycji neutralnej. Wskazaniem do jej wykorzystania jest podejrzenie urazu kręgosłupa u pacjentów stabilnych.
Kamizelka Kendricka może być również pomocna przy stabilizacji urazów w obrębie kości udowej i miednicy – w takiej sytuacji używa się jej w pozycji odwróconej, „do góry nogami”.

Podczas zakładania kamizelki należy zwrócić uwagę na kolejność zapinania pasów. W języku angielskim znany jest sposób – proste zdanie ułatwiające zapamiętanie kolejności zapinania pasów: „My Baby Looks Hot Tonight” – „Middle, Bottom, Legs, Head, Top”. Tak więc kolejność zapinania pasów kamizelki Kendricka jest następująca:

  • pas piersiowy środkowy
  • pas piersiowy dolny
  • pasy biodrowe
  • pasy stabilizujące głowę
  • pas piersiowy górny

Po przełożeniu pacjenta na deskę ortopedyczną należy poluzować pasy biodrowe, wyprostować nogi i ponownie je zaciągnąć.

Założenie kamizelki KED w praktyce prezentuje poniższy film (tutaj kolejność zapinania pasów jest inna niż podana powyżej – różnice występują w zależności od krajów a nawet stanów w przypadku USA):

KED a ratownik medyczny

Działania ratowników medycznych definiuje załącznik do rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych, do którego link znajduje się w dziale bloga „akty prawne„. Jeden z jego punktów ma następujące brzmienie:

23. Unieruchamianie kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem odcinka szyjnego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie określa z użyciem jakiego sprzętu ratownicy medyczni mają wykonywać unieruchomienie. Wyposażenie karetek zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia ma być zgodne z Polską Normą PN-EN 1789:2008, wg. której w ambulansie ma znajdować się m.in.:

Rozszerzone unieruchomienie górnego odcinka kręgosłupa
Urządzenie do ewakuacji lub krótka deska stabilizująca kręgosłup (jedno z nich)

Kamizelka KED jest urządzeniem o którym mowa powyżej, tak więc bez dwóch zdań ratownik medyczny może a nawet powinien jest używać.

KED a strażak

Jak napisałem na początku artykułu, KED powinien być wykorzystany przy wydobyciu poszkodowanego stabilnego – nie będącego w stanie zagrożenia życia. Działanie „medyczne” strażaków jest określone przez „Wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”. Procedura nr 7 wytycznych określa sposób działania strażaków w przypadku urazów i obrażeń kręgosłupa. Mówi ona m.in., że jeśli:

  • istnieje konieczność ewakuacji – ma być wykonane unieruchomienie, w miarę możliwości na noszach typu deska,
  • nie ma konieczności ewakuacji – pozostawienie poszkodowanego w pozycji zastanej.

Patrząc przez pryzmat powyższego, jeśli poszkodowany jest niestabilny, istnieje zagrożenie jego życia, strażak powinien go ewakuować jeśli to możliwe na desce ortopedycznej. Gdy poszkodowany jest stabilny, nie ma zagrożenia życia, powinien pozostawić poszkodowanego w pozycji zastanej do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Z drugiej strony każdy strażak zatrudniony w Państwowej Straży Pożarnej musi ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiadać aktualne zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Ramowy program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (link w dziale „akty prawne„) mówi, że w wyniku jego ukończenia słuchacz nabiera m.in. umiejętność:

– unieruchamiania poszkodowanego z urazem kręgosłupa z wykorzystaniem dostępnego sprzętu unieruchamiającego (np. kamizelka Kendricka, nosze typu deska z pasami mocującymi lub inne).

Podsumowując. Strażak pracujący w Państwowej Straży Pożarnej może posiadać umiejętność wykorzystania kamizelki KED przy ewakuacji poszkodowanego (jeśli temat został przedstawiony na kursie KPP), jednakże umiejętność ta powinna zostać użyta np. podczas współpracy z zespołem ratownictwa medycznego. Jeśli istnieje zagrożenie życia poszkodowanego strażak powinien go ewakuować z użyciem deski ortopedycznej, a gdy tego zagrożenia nie ma pozostawić w pozycji zastanej.

źródło:
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
ParaMedica
Massachusetts Emergency Care Training Ag/Academy



Wyświetlenia: 24 661

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: