Idziesz w góry? Zainstaluj aplikację Ratunek od GOPR!

13 sierpnia 2014, Media oraz Ochrona zdrowia, 6 komentarzy

O wypadkach w górach, zwłaszcza w okresie trwającego sezonu, jest w mediach co chwilę głośno. Jak mówi hasło jednej z kampanii społecznych „Wypadki chodzą po ludziach, ale ludzie nie chodzą po wypadkach”. Aby zwiększyć szanse na ratunek w górach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo wcześniej, przed wejściem na szlak. I tutaj z pomocą przychodzi nowa aplikacja na smartfony o nazwie „Ratunek”, udostępniona przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Dzięki aplikacji Ratunek uprawianie turystyki górskiej stanie się bezpieczniejsze. Jest to aplikacja, która w trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy podaje jej dokładną lokalizację. Dzięki zastosowaniu aplikacji Ratunek, ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej!

Ratunek – co trzeba wiedzieć?

Aplikacja Ratunek od GOPR-u na ten moment dostępna jest tylko i wyłącznie dla systemu operacyjnego Android w wersji min. 4.0. Użytkownicy iOS na iPhone i innych systemów mają mniejsze szanse na ratunek. Appka jest darmowa, dostępna w Google Play, bezpośredni link do niej znajduje się na końcu wpisu.

Do poprawnego działania aplikacji niezbędny jest zasięg telefonii komórkowej. I GPS w telefonie, ale teraz to już chyba standard.

Aplikacja ma lokalizować wzywającego pomoc z dokładnością do 3 metrów. Pod warunkiem, że numer telefonu jest zarejestrowany w sieci komórkowej. Osoby z abonamentem nie muszą się o nic martwić, osoby mające ofertę bez abonamentu powinny dokonać rejestracji numeru odpowiednio wcześniej.

Jak wezwać pomoc w górach?

Bardzo prosto. Włącz aplikację -> kliknij trzykrotnie w logo na środku ekranu -> oczekuj na pomoc.
Aplikacja jest zintegrowana z numerem ratunkowym w górach 601 100 300, połączenie powinno zostać wybrane automatycznie. Dodatkowo w trakcie działania aplikacja wysyła SMS do dyżurnego GOPR-u z informacją o Twojej lokalizacji. Oczywiście GPS musi być włączony, jeśli nie będzie to aplikacja wyświetli stosowną prośbę.

Aplikacja Ratunek GOPR Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Co więcej?

W aplikacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma być dostępny moduł „książeczka medyczna”. Miejsce, w którym właściciel telefonu może podać informację o swoich danych osobowych, numerze kontaktowym do rodziny, grupie krwi, chorobach przewlekłych i uczuleniach (coś na wzór ICE – In Case of Emergency). Jeszcze go nie ma, ja przynajmniej nie odnalazłem.

Co na pewno powinno zostać dodane? Możliwość uruchomienia aplikacji Ratunek przy zablokowanym ekranie telefonu. Potrafię sobie wyobrazić, że osoba mocno ranna, z ograniczoną ruchomością, dużymi dolegliwościami bólowymi, może mieć problem z odblokowaniem telefonu, zlokalizowaniem Ratunku wśród tony aplikacji. Powinna więc być dostępna w jak najłatwiejszy sposób, np. w formie widgeta wyświetlającego się na ekranie blokady telefonu.

Aplikację zainstalowałem, nie miałem jeszcze okazji przetestować i liczę na to, że nigdy nie będę miał. Niemniej jednak „w razie W” lepiej mieć przy sobie więcej rzeczy mogących pomóc niż mniej. Aplikacja Ratunek na stałe zagościła w moim telefonie. Aha, i jest darmowa ;-).

POBIERZ APLIKACJĘ googleplay



Wyświetlenia: 20 515

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: