Eurocopter EC 135 – nowy nabytek Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

13 grudnia 2009, Ratownictwo oraz Wydarzenia, 2 komentarze

eurocopter ec 135Z początkiem tygodnia dyżur w podkrakowskich Balicach rozpoczął pierwszy w Polsce śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC 135. Jest on pierwszym śmigłowcem z 23 zakupionych dla LPR w wyniku przetargu przeprowadzonego pod koniec 2007 roku. EC 135 zastąpił działający do tej pory śmigłowiec Mi-2. Pozostałe 22 śmigłowce ratownicze mają trafić do Polski do końca 2010 roku.

Wyposażenie medyczne pozwala na pełne prowadzenie działań ratowniczych na poziomie ALS, a parametrami technicznymi EC 135 przewyższa pod każdym względem śmigłowce działające do tej pory w Polsce. Eurocopter po pełnym zatankowaniu zbiorników paliwa może przelecieć odległość 500 km. Do miejsca zdarzenia oddalonego o np. 90 km jest w stanie dotrzeć w 20 minut. Parametry EC 135 prezentują się następująco (za wikipedią):

  • masa własna – 1455 kg
  • masa startowa – 2910 kg
  • prędkość maksymalna – 259 km/h
  • pułap – 3045 m

Eurocopter EC 135 jest przystosowany do lotów w nocy oraz przy słabej (a nawet zerowej) widoczności. Dzięki specjalnej konstrukcji łopat wirnika podejście do śmigłowca jest całkowicie bezpieczne.

Więcej informacji o śmigłowcu Eurocopter EC 135:
TVN24
dziennik.krakow.pl

Galeria zdjęć:
Plastikowe.pl
Lpr.com.plWyświetlenia: 7 087

To nie koniec! Sprawdź najnowsze wpisy:

Konferencje, wydarzenia i zawody ratownicze w 2018 roku

Konferencje ratownicze z reguły odbywają się wiosną i jesienią. Są jednak i wydarzenia, które mają miejsce bardziej lub mniej regularnie przez cały rok, jak np. spotkania z cyklu Ratownictwo Po Godzinach. W tym miejscu postanowiłem stworzyć kalendarium wydarzeń ratowniczych na …

Pacjent w karetce nie musi cierpieć z bólu. Ale będzie!

Niedawno media obiegła informacja, jakoby bezduszni i niedouczeni pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego znęcali się nad pacjentami i nie podawali im środków przeciwbólowych. Czy doniesienia medialne są zgodne z rzeczywistością? Czy w codziennej pracy ratownicy medyczni unikają podawania leków? Zapraszam …


Podoba Ci się na Ratowniczym?

Dzięki rejestracji otrzymasz informację na swojego maila o nowym wpisie od razu po publikacji. Dowiesz się również o rzeczach, których nie publikuję na Facebooku. Twojego adresu nie udostępnię nikomu!