Eurocopter EC 135 – nowy nabytek Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

13 grudnia 2009, Ratownictwo oraz Wydarzenia, 2 komentarze

eurocopter ec 135Z początkiem tygodnia dyżur w podkrakowskich Balicach rozpoczął pierwszy w Polsce śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC 135. Jest on pierwszym śmigłowcem z 23 zakupionych dla LPR w wyniku przetargu przeprowadzonego pod koniec 2007 roku. EC 135 zastąpił działający do tej pory śmigłowiec Mi-2. Pozostałe 22 śmigłowce ratownicze mają trafić do Polski do końca 2010 roku.

Wyposażenie medyczne pozwala na pełne prowadzenie działań ratowniczych na poziomie ALS, a parametrami technicznymi EC 135 przewyższa pod każdym względem śmigłowce działające do tej pory w Polsce. Eurocopter po pełnym zatankowaniu zbiorników paliwa może przelecieć odległość 500 km. Do miejsca zdarzenia oddalonego o np. 90 km jest w stanie dotrzeć w 20 minut. Parametry EC 135 prezentują się następująco (za wikipedią):

  • masa własna – 1455 kg
  • masa startowa – 2910 kg
  • prędkość maksymalna – 259 km/h
  • pułap – 3045 m

Eurocopter EC 135 jest przystosowany do lotów w nocy oraz przy słabej (a nawet zerowej) widoczności. Dzięki specjalnej konstrukcji łopat wirnika podejście do śmigłowca jest całkowicie bezpieczne.

Więcej informacji o śmigłowcu Eurocopter EC 135:
TVN24
dziennik.krakow.pl

Galeria zdjęć:
Plastikowe.pl
Lpr.com.plWyświetlenia: 5 671

To nie koniec! Sprawdź najnowsze wpisy:

Małe marzenie zwykłego ratownika medycznego

Dziś pierwszy kwietnia (gdzie ten czas się tak spieszy?!). Prima aprilis. Siedzę na dyżurze daleko od domu. Na szczęście niewiele się dzieje. Chciałem zmontować dla Was jakiś śmieszny obrazek w fotoszopie, może wrzucić jakąś głupią notkę z wkrętem. Coś typu …


Podoba Ci się na Ratowniczym?

Dzięki rejestracji otrzymasz informację na swojego maila o nowym wpisie od razu po publikacji. Dowiesz się również o rzeczach, których nie publikuję na Facebooku. Twojego adresu nie udostępnię nikomu!