Eurocopter EC 135 – nowy nabytek Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

13 grudnia 2009, Ratownictwo oraz Wydarzenia, 2 komentarze

eurocopter ec 135Z początkiem tygodnia dyżur w podkrakowskich Balicach rozpoczął pierwszy w Polsce śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC 135. Jest on pierwszym śmigłowcem z 23 zakupionych dla LPR w wyniku przetargu przeprowadzonego pod koniec 2007 roku. EC 135 zastąpił działający do tej pory śmigłowiec Mi-2. Pozostałe 22 śmigłowce ratownicze mają trafić do Polski do końca 2010 roku.

Wyposażenie medyczne pozwala na pełne prowadzenie działań ratowniczych na poziomie ALS, a parametrami technicznymi EC 135 przewyższa pod każdym względem śmigłowce działające do tej pory w Polsce. Eurocopter po pełnym zatankowaniu zbiorników paliwa może przelecieć odległość 500 km. Do miejsca zdarzenia oddalonego o np. 90 km jest w stanie dotrzeć w 20 minut. Parametry EC 135 prezentują się następująco (za wikipedią):

  • masa własna – 1455 kg
  • masa startowa – 2910 kg
  • prędkość maksymalna – 259 km/h
  • pułap – 3045 m

Eurocopter EC 135 jest przystosowany do lotów w nocy oraz przy słabej (a nawet zerowej) widoczności. Dzięki specjalnej konstrukcji łopat wirnika podejście do śmigłowca jest całkowicie bezpieczne.

Więcej informacji o śmigłowcu Eurocopter EC 135:
TVN24
dziennik.krakow.pl

Galeria zdjęć:
Plastikowe.pl
Lpr.com.plWyświetlenia: 6 091

To nie koniec! Sprawdź najnowsze wpisy:

Zamiast ratować filmował miejsce wypadku – czeka go kara?

Polskie prawo przewiduje karę za nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu człowiekowi. Przepis ten jednak, w mojej ocenie, jest niemalże martwy. Wyobraź sobie, że świadek zdarzenia, zamiast pomagać rannemu, filmuje całą sytuację telefonem komórkowym. Dla medyków brzmi znajomo, prawda? Nie pamiętam zbyt …

Co w ratownictwie piszczy #5

W końcu do Polski dotarło długo wyczekiwane lato. Gdzieniegdzie towarzyszą nam gorące temperatury. Gorąco jest także w środowisku ratowniczym. Poza klasycznymi, codziennymi problemami, które znamy dobrze, w mediach do niedawna dominował temat protestu ratowników medycznych. W dzisiejszym przeglądzie wiadomości ratowniczych …


Podoba Ci się na Ratowniczym?

Dzięki rejestracji otrzymasz informację na swojego maila o nowym wpisie od razu po publikacji. Dowiesz się również o rzeczach, których nie publikuję na Facebooku. Twojego adresu nie udostępnię nikomu!