Edukacja z pierwszej pomocy w szkołach – c.d.

4 września 2009, Edukacja, 6 komentarzy

uciskanie klatki piersiowejO tym, że nauczyciele będą prowadzić edukację w szkołach z pierwszej pomocy pisałem już jakiś czas temu. Rozporządzenie w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych weszło w życie z dniem 1 września, w formie zmienionej i rozszerzonej w stosunku do projektu rozporządzenia, który odpowiednio wcześniej został oczywiście przekazany do konsultacji społecznych. Zapewne w głównej mierze to dzięki nim rozporządzenie wygląda znacznie lepiej niż poprzedzający je projekt.

Możemy na tym zyskać?

O przesłanie uwag do projektu rozporządzenia zostało poproszonych wiele instytucji i organizacji, ministrowie, stowarzyszenia i inne. Część z nich przekazała bardzo cenne uwagi, uwidoczniła rażące niedociągnięcia w projekcie. Śmieszy natomiast fakt, że niektóre organizacje próbowały wykorzystać dopuszczenie do głosu w omawianej sprawie w taki sposób, by przyniosło to korzyści ich środowisku.
Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) nie zaskoczyło mnie w ogóle – wg. niej nauczycieli na kursach kwalifikacyjnych powinni nauczać tylko anestezjolodzy i lekarze pracujący w systemie PRM:

1) bardzo ważną kwestią jest, aby zajęcia w ramach kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 3 prowadziły osoby z odpowiednim przygotowaniem, tj. lekarze anestezjolodzy oraz lekarze zatrudnieni w ratownictwie medycznym […]

Czy tylko lekarze są odpowiednio przygotowani do edukowania nauczycieli? Oczywiście, że nie.

Całkiem dobrze mogliby sprawdzić się w tej roli instruktorzy Polskiej Rady Resuscytacji, o czym pisze ona w swojej odpowiedzi:

1. Szkolenie nauczycieli w obrębie placówek doskonalenia nauczycieli- przy udziale edukatorów i instruktorów Polskiej Rady Resuscytacji, prowadzących szkolenia w oparciu o udokumentowane metody efektywnego nauczania resuscytacji. Nauczyciele byliby szkoleni w ramach certyfikowanych kursów Polskiej Rady Resuscytacji, efektywnie i zgodnie ze standardami wiedzy i metodyki nauczania.

Jak widać, Rada poszła o krok dalej niż NIL i oprócz próby wepchnięcia „swoich” do rozporządzenia chciała dodatkowo zmonopolizować rynek edukacji nauczycieli w ramach kursu kwalifikacyjnego. Nie umniejszam bynajmniej szkoleniom PRC, sam zresztą dawno temu jedno z nich ukończyłem. Mam natomiast wątpliwości co do zakresu wiedzy niektórych instruktorów BLS/AED, którzy wykształcenia medycznego nie posiadają (bo dla PRC nie muszą), a mieliby oni przygotowywać nauczycieli do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy z zakresu dużo szerszego niż przyswojony przez nich na kursie instruktorskim.

Nie trudno się domyślić, że niedorzeczne postulaty powyższych spełnione nie zostały. Ogłoszone rozporządzenie do prowadzenia edukacji nauczycieli uprawnia lekarzy i pielęgniarki systemu oraz ratowników medycznych, z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym:

2. Zajęcia teoretyczne i praktyczne w ramach szkolenia prowadzi lekarz systemu, pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe.

Dodatkowo tylko osoby spełniające powyższy warunek mogą pełnić funkcję kierownika merytorycznego szkolenia.

A w szkołach…

…dalej nic nie wiadomo, przynajmniej takie wrażenie można odnieść czytając wypowiedzi niektórych osób, np. Prezydenta Raciborza:

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk zapewnił Szczygielskiego, że miejskie placówki oświatowe są dobrze przygotowane do tematu, nauczyciele przeszkoleni, a szkoły wyposażone w odpowiedni sprzęt pokazowy.
– Wspomogą nas WOPR-owcy, z którymi organizowaliśmy w sierpniu pokazowe ćwiczenia na Rynku – poinformował Lenk.

Jakim cudem nauczyciele są przeszkoleni, skoro rozporządzenie weszło w życie kilka dni temu? Albo czegoś nie rozumiem, albo ktoś tu kręci. Wyposażenie w sprzęt pokazowy? Świetnie, ale nie o pokazywanie w tym wszystkim chodzi a o nauczenie konkretnych umiejętności. Niezbędny jest do tego sprzęt ćwiczeniowy o niemałym koszcie i inne pomoce naukowe, jak chociażby najprostsze bandaże. Szczerze wątpię w dobre wyposażenie szkół. I jeszcze ostatnia sprawa: co w tym wszystkim robią ratownicy WOPRu?



Wyświetlenia: 2 875

Podoba Ci się na Ratowniczym? Zapisz się!

Wyślę Ci bezpłatne zestawienie 400 skrótów wykorzystywanych w ratownictwie i medycynie, które otrzymasz po kilku minutach. Dodatkowo dzięki rejestracji otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na FB dla pasjonatów ratownictwa. Zero spamu, Twojego adresu nie udostępnię nikomu!





To nie koniec! Przeczytaj najnowsze wpisy: