Alkohol szkodzi zdrowiu

8 września 2008, Sytuacje, 9 komentarzy

Temat skutków spożywania alkoholu jest szeroki jak las stumilowy, więc w szczegóły może zagłębimy się innym razem. Dzisiaj natomiast po raz kolejny, tak jak w grudniu zeszłego roku, o sytuacjach wynikających z picia alkoholu, z którymi ratownicy medyczni mają styczność. Ciężko pewnie w to uwierzyć, ale rzadko zdaża się dyżur, byśmy nie mieli styczności z tą „plagą”…

Potrącenie pieszego

Deszczowa pogoda, ponuro, brzydko, chłodno jak na tą porę roku. Dzień był bardzo ospały, ale szybko na proste nogi postawiło nas wezwanie do potrąconego przez samochód pieszego.
Na skrzyżowanie dróg wylotowych z miasta dojechaliśmy po około 4 minutach. Zatrzymaliśmy się na chodniku, gdzie znajdował się radiowóz policji, auto z rozbitą szybą, kierowca pojazdu oraz on – poszkodowany, stojący i próbujący utrzymać swoją sylwetkę w pionie.
Pan oczywiście przytomny, wydolny krążeniowo i oddechowo. Po zabezpieczeniu, przetransportowaniu do karetki i zbadaniu okazało się, że jego jedynym urazem jest rana tłuczona głowy na długości ok 4 cm. Chory nie zgłaszał żadnych dolegliwości bólowych. Parametry życiowe (ciśnienie tętnicze, tętno, oddech, saturacja) były idealne.
Po założeniu wkłucia dożylnego nadszedł czas na ostatnie badanie, lecz już nie przez nas, a policję – badanie alkomatem. Wykazało ono obecność prawie dwóch promili w wydychanym przez poszkodowanego powietrzu.


Na zdjęciu widoczna rozbita przez głowę poszkodowanego szyba, a zaraz pod nią „powód” potrącenia.

Retrospekcja

Duże skrzyżowanie ulic wylotowych z miasta. 3 pasy w jedną stronę, prawy i środkowy do jazdy na wprost, lewy do skrętu w lewo. Czerwone światło dla pojazdów jadących prosto, czerwone światło dla pieszych, zielone do skrętu w lewo. Upojony poszkodowany widząc stojące auta wkroczył na czerwonym świetle na przejście dla pieszych. Kierowcy skręcającemu, w momencie dojeżdżania do świateł wyszedł przed maskę zza stojących aut przechodzień.
Kierujący pojazdem nie miał żadnych szans na ucieczkę czy hamowanie, gdyż mężczyzna nie był dla niego wcześniej widoczny.Wyświetlenia: 3 220

To nie koniec! Sprawdź najnowsze wpisy:

Konferencje, wydarzenia i zawody ratownicze w 2018 roku

Konferencje ratownicze z reguły odbywają się wiosną i jesienią. Są jednak i wydarzenia, które mają miejsce bardziej lub mniej regularnie przez cały rok, jak np. spotkania z cyklu Ratownictwo Po Godzinach. W tym miejscu postanowiłem stworzyć kalendarium wydarzeń ratowniczych na …

Pacjent w karetce nie musi cierpieć z bólu. Ale będzie!

Niedawno media obiegła informacja, jakoby bezduszni i niedouczeni pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego znęcali się nad pacjentami i nie podawali im środków przeciwbólowych. Czy doniesienia medialne są zgodne z rzeczywistością? Czy w codziennej pracy ratownicy medyczni unikają podawania leków? Zapraszam …


Podoba Ci się na Ratowniczym?

Dzięki rejestracji otrzymasz informację na swojego maila o nowym wpisie od razu po publikacji. Dowiesz się również o rzeczach, których nie publikuję na Facebooku. Twojego adresu nie udostępnię nikomu!